hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Trump: Suudi Arabistan'a silah satışından vazgeçemeyiz

  Trump: Suudi Arabistana silah satışından vazgeçemeyiz
  expand

  ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması nedeniyle Suudi Arabistan'a silah satışını kısıtlamaya henüz hazır olmadığını ilan etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trump, Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili resmi soruşturma başlatması ve suçluluğu kanıtlanan kişilere yaptırım uygulaması konusunda Amerikalı senatörlerin baskısı altında.

  Kraliyette 'Erdem' krizi

  Suudi Arabistan dünyanın en büyük silah ithalatçılarından biri ve ithalatının çoğunu ABD'den gerçekleştiriyor.

  BBC Türkçe'nin haberine göre Kaşıkçı'nın akıbetini ortaya çıkarmak istediğini söyleyen Trump, silah satışı sayesinde elde edilen gelirden ve yaratılan iş sahasından vazgeçemeyeceklerini söyledi.

  Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada "Bu kabul edilemez" diyen Trump, "Askeri teçhizata ve diğer şeylere 110 milyar dolar harcıyorlar ki bu da iş sahası yaratıyor" dedi.

  Anlaşmaların iptal edilmesi halinde Suudilerin Rusya ya da Çin'den silah almaya başlayacağını kaydeden Trump, "İşler o noktaya gelirse, meseleyi ele almanın başka yolları var" ifadesini kullandı.

  Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul silah satışının derhal askıya alınmasını istedi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Cumhuriyetçi Senatör Cory Gardner gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan bunu bir an önce açıklığa kavuşturmalı" dedi ve Riyad'ın sorumlu olduğunun anlaşılması durumunda silah satışlarının sorun teşkil edeceğini söyledi.

  ABD Kongresi'nin silah satışlarını geçici olarak durdurma hakkı bulunuyor. Bazı senatörlerin de bu yola başvuracağı yorumları yapılıyor.

  Demokrat Senatör Bob Menendez, bu fikre sahip olanların artmakta olduğunu söyledi.

  "Müttefiklerimizin istediklerini yapmalarına açık çek vereceğimizi düşünmelerine izin veremeyiz" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow