Tüm gözler Kremlin Sarayı'nda! Kritik görüşme sona erdi

Tüm gözler Kremlin Sarayı'nda! Kritik görüşme sona erdi

Tüm gözler Kremlin Sarayı'nda! Kritik görüşme sona erdi

Ukrayna'da yaşanan gelişmeler ve Rusya'nın ABD ve NATO'ya sunduğu güvenlik garantileri taslağının ele alındığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki görüşme, Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kremlin Sarayı'nda gerçekleşti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kremlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, Avrupa'da güvenlik alanında yaşananlar konusunda Rusya ve Fransa'nın ortak endişeleri bulunduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la bir araya geldi. Tarafların gündeminde özellikle Ukrayna'daki durum var.

Rus lider, görüşmenin basına açık bölümünde yaptığı açıklamada, Rusya ve Fransa'nın güvenlik konusunda ortak endişeleri bulunduğunu belirterek Macron'a bu sorunun çözümünde yer almasından dolayı teşekkür etti.

Avrupa'da güvenlik alanında yaşananlar konusunda Rusya ve Fransa'nın ortak endişeleri bulunduğunu kaydeden Putin, Macron'a 'sen' diye hitap ederek, "Fransa'nın bu konuda ilkesel kararlar geliştirilmesi için tutarlı bir şekilde aktif olarak katılım sağlaması nedeniyle sana teşekkür etmek istiyorum" dedi.

"Fransa, Avrupa'nın güvenliğiyle ilgili temel sorunların çözümünde yer alıyor. Seleflerin de bunu yapıyordu. Buna, Gürcüler Güney Osetya'ya saldırdıktan sonra çıkan kriz, Minsk anlaşmalarının hazırlanması ve daha sonra Normandiya formatının organize edilmesi de dahil" diye devam Putin, "Fransa'nın mevcut yönetiminin ve bizzat Fransa Cumhurbaşkanı'nın ciddi tarihi perspektifte Avrupa'da eşit güvenliğin sağlanmasıyla ilgili krizin çözümü ve Ukrayna'nın güneydoğusundaki ülke içi krizin çözümü için gösterdiği çabaları görüyorum" ifadelerini kullandı.

Macron: Görüşmenin Ukrayna çevresindeki gerilimin azalmasının başlangıcı olacağını umuyorum

Putin'in ardından söz alan Macron da, bugünkü görüşmesinin Ukrayna çevresindeki gerilimin azalmasının başlangıcı olacağını umduğunu belirtti.

Macron, "Son haftalarda birkaç telefon konuşmamız oldu, sen bunu anımsattın. Krize rağmen, Ukrayna konusunda Devlet Başkanı Zelenskiy'le görüş alışverişi yapabildim ve birçok Avrupalı müttefikle, İngilizlerle, Amerikanlarla ve Kanadalılarla koordine olabildim. Bugünkü konuşmanın, benim için, gitmemiz gereken yolun başlangıcı olabileceğini düşünüyorum. Bu yol, gerilimin azaltılmasıdır. Tüm sorunları detaylı şekilde ele alabileceğimiz ve Rusya ile tüm Avrupa için faydalı kolektif yanıt aramaya başlayabileceğimiz mutluyum. Bu yanıt, savaştan kaçınma ve herkes için istikrarı, şeffaflığı ve güveni tesis etme imkanı sunacak" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avrupa'daki kritik durumun Fransa'yı endişelendirdiğini söyleyen Macron, "Bu nedenle hepimizin sorumlu davranması gerekiyor. 2019 yılında diyaloğun, açık, zorlu, tam diyaloğun temellerini attık. Ondan sonra St. Petersburg, Bregancon ve diğer yerlerde birkaç görüş alışverişi oldu ve bence buna hiçbir zaman olmadığı kadar ihtiyaç var. Bu diyalog gerekli, zira Avrupa kıtası için gerçek istikrar ve güvenliği sağlamanın tek yolu budur" diye konuştu.

Kovid-19 önlemleri nedeniyle el sıkışmadılar

Omicron varyantının tüm dünyaya yoğun bir şekilde yayıldığı dönemde gerçekleşen Putin-Macron görüşmesi, ciddi Kovid-19 önlemleri alınarak gerçekleşiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Puitn ve Macron görüşmenin başında el sıkışmazken, iki liderin arasındaki mesafe de dikkat çekti. Putin, geçen hafta Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la görüşmesi sırasında da aynı oturma düzenini tercih etmişti.

Kazakistan’da Nursultan Nazarbayev’in siyasi yetkileri iptal edildi

Kazakistan’da Nursultan Nazarbayev’in siyasi yetkileri iptal edildi