Türk heyeti Libya’da: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan doğal gaz açıklaması

Türk heyeti Libya’da: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan doğal gaz açıklaması

{ title }

SONRAKİ VİDEO

KAYNAK DHA, Cnnturk.com - Dış Haberler

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, beraberindeki üst düzey heyetle birlikte Libya’ya resmi ziyarette bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Trablus’ta Libyalı mevkidaşı Manguş ile düzenlenen ortak basın toplantısında, "Tereddüt etmeden Libya'nın yanında olacağız" dedi. Libya ve Türkiye arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını açıklayan Çavuşoğlu, doğal gaz anlaşmasına yönelik olarak ise "Gaz anlaşması şu anda enerji bakanlıklarımız arasında müzakere ediliyor" dedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Beraberindeki üst düzey heyetle Libya’ya resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Üzerinde çalışılan anlaşmalar konusunda detaylı bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, “Akdeniz’i biz kıyıdaş ülkelerin halkça yararlandığı ‘Barış Denizi’ne dönüştürme hususunda kararlılığımız tamdır. O nedenle Sayın Cumhurbaşkanımız, Avrupa Birliği’ne Doğu Akdeniz ortak konferansı teklifinde bulunmuştur, şimdi AB’den bu konuda olumlu cevap bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca, "Tereddüt etmeden Libya'nın yanında olacağız"  ifadelerini kullandı ve "Her alanda Libya ile ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz" dedi.

GAZ ANLAŞMASI ÜZERİNDE GÖRÜŞÜLÜYOR

Libya ve Türkiye arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını açıklayan Çavuşoğlu, doğal gaz anlaşmasına yönelik olarak ise "Gaz anlaşması şu anda enerji bakanlıklarımız arasında müzakere ediliyor" dedi. Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, gün içerisinde gaz alanında da bir mutabakat muhtırasının imzalanmasının planlandığını belirtti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bakan Çavuşoğlu Türkiye ile Libya arasındaki iki anlaşmaya dikkat çekerek “Hidrokarbonlar alanlarında mutabakat muhtıralarını imzaladık. Arkadaşlarımız üzerinde müzakere etmeye devam ediyorlar bugün inşallah gaz alanında da bir mutabakat muhtırasını imzalayarak dönmüş olacağız ama çok sayıda taslak belgeler var. Bu belgeler üzerinde müzakerelerimizi yapıcı bir şekilde sürdürüyoruz. İlişkilerimizin hukuki zeminini güçlendirecek ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirecek bu anlaşmaları da bir sonraki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısında imzalamayı düşünüyoruz” dedi.

Türk heyeti Libya’da: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan doğal gaz açıklaması

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET 

Ekonomik alandaki anlaşmalara yönelik olarak ise iki ülkenin merkez bankaları arasında swap anlaşması planlandığını belirterek, "Libya ile ticaret hacmimiz 4 milyarı aşacak görünüyor" dedi ve ekledi: "Biz Türkiye olarak yerel paralarla, kendi paramızla ticareti teşvik ediyoruz. Bu anlamda milli paralarla ticaret yaptığımız ülkeler var, bunun oranını arttırmaya çalışıyoruz."

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

DENİZ YETKİ ALANLARI

Libya ile varılan deniz yetki alanları anlaşmasına ilişkin Çavuşoğlu, “Bu iki egemen ülke arasında imzalanan anlaşmadır. Yürürlükte olan bir anlaşmadır. Hem Türkiye hem de Libya böyle bir anlaşmayı imzaladığını BM’ye bildirmiştir. BM bir onay mekanizması değildir." ifadelerini kullandı.

LİBYA’DA YARIM KALAN VE YENİ PROJELER KONUSUNDA

Türk iş insanlarının Libya’ya dönmesini ve Libya’da yarım kalan ve yeni projeleri teşvik ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu “Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları’nın tekrar uçuşlarına başlaması için birlikte çalışıyoruz. Hava alanında gerekli tedbirlerle ilgili Libya tarafının attığı adımları memnuniyetle karşılıyoruz. Önümüzdeki süreçte THY’den uzman arkadaşlarımız tekrar Trablus ve diğer şehirlere gelerek incelemede bulunacaklar ve bu uçuşların en kısa sürede başlamasını istiyoruz” dedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Basın mensubundan gaz alanındaki anlaşmayla ilgili gelen soruyu Bakan Çavuşoğlu, “Biraz önce imzaladığımız hidrokarbon anlaşması hem karada hem de denizde, gerek deniz yetki alanlarımızda ‘kazan-kazan’ anlayışıyla Türk ve Libya firmalarının birlikte araştırma, sondaj gibi işbirliğine gitmeyi hedefliyor. Şu anda gaz anlaşması Enerji Bakanlıklarımız arasında müzakere ediliyor, imzalandıktan sonra içeriğini açıklayacağız” ifadeleriyle yanıtladı.

TÜRK HEYETİ LİBYA'DA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın'dan oluşan heyet, günübirlik resmi ziyaret için gittiği Libya'nın başkenti Trablus'ta temaslarını sürdürüyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow