Türkiye IŞİD operasyonunu BM'ye bildirdi

Türkiye IŞİD operasyonunu BM'ye bildirdi

Türkiye IŞİD operasyonunu BM'ye bildirdi

Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki IŞİD hedeflerine yönelik operasyonlarının gerekçesini Birleşmiş Milletler'e bildirdi. Mektupta, "Gerekli ve ölçülü askeri hamlede bulunulmuştur" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı'na gönderilen ve Suriye ve bölgede yaşananların anlatıldığı mektupta, bu krizin Türkiye'ye yönelik güvenlik riski oluşturduğu, Suriyeli sığınmacılar nedeniyle de Türkiye'nin önemli bir yükün altında bulunduğu kaydedildi.

Türk F-16'ları IŞİD hedeflerini vurdu

Krizin başından beri Suriye kaynaklı saldırılar sonucu, 158 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği vurgulanan mektupta, Suriye'nin IŞİD için güvenli bir barınak haline geldiği, örgütün bölgeyi eğitim, finansman ve sınır ötesi saldırı amacıyla kullandığı belirtildi.

Dünya operasyonu böyle gördü

Mektupta, Suruç'taki saldırının Türkiye'nin IŞİD'in eylemleri konusunda açık ve yakın bir tehdit altında bulunduğunu gösterdiği, karakola yapılan saldırıda da bir astsubayın şehit edildiği kaydedildi. Ayrıca, Suriye rejiminin topraklarından kaynaklanan bu tehditleri bertaraf etmeye kabiliyet ve niyetinin olmadığı vurgulandı.

IŞİD'le mücadelede kritik gelişme
Türkiye'nin BM Şartı'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkı olduğu ifade edilen mektupta, Türkiye'nin bu temel doğrultusunda IŞİD ile mücadele eden koalisyonla koordineli olarak, toprakları ve vatandaşlarını korumak ve terör tehdidini bertaraf etmek için IŞİD'e karşı Suriye'de orantılı ve gerekli askeri eylemlere başladığı bildirildi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber