hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Türkiye ve ABD IŞİD'den arındırılmış bölge konusunda anlaştı"

  Türkiye ve ABD IŞİDden arındırılmış bölge konusunda anlaştı
  expand

  Washington Post gazetesi, Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca filli bir güvenli bölge oluşturulması amacıyla ABD ile anlaşmaya vardığını yazdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gazete, Amerikalı ve Türk yetkililere dayanarak verdiği haberinde varılan mutabakat uyarınca IŞİD'den arındırılacak bölgenin Fırat'tan 110 kilometre batıya Halep’e kadar uzanacağını ve yaklaşık 65 kilometre derinliğe sahip olacağını bildirdi.

  YPG IŞİD'in elindeki Sarrin'i ele geçirdi!

  PYD lideri Müslim: "YPG belli şartlar oluşursa Suriye ordusuna katılabilir"

  4 ilde IŞİD operasyonu; 20 gözaltı

  Washington Post'a göre anlaşma, Türk tarafının uzun zamandır gündeme getirdiği uçuşa yasak bölge oluşturulması talebini içermiyor.

  Güvenli bölge, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan yaklaşık 2 milyon sivil için korunaklı bir alan haline gelebilecek.

  "ANLAŞMA ÇOK YAKIN"

  Öte yandan Associated Press'in ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberde de Türkiye ve ABD'nin Suriye sınırında oluşturulacak bir "IŞİD'siz bölge" için anlaşmak üzere olduğu ancak bu hamlenin bölgede bulunan ABD destekli Kürt güçleriyle Türkiye arasında gerilim yaratacağı belirtildi. İsmi açıklanmayan yetkili "ABD ile yapılacak ortak bir operasyonun sınırda güvenlik ve istikrarı güvenceye alacağını belirtirken anlaşmanın içinde uçuşa yasak bölge oluşturulmanın ise bulunmadığının altını çizdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow