hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye ve İsrail tazminatta anlaşmaya çok yakın

  Türkiye ve İsrail tazminatta anlaşmaya çok yakın
  expand

  Türkiye ile İsrail arasında Mavi Marmara mağdurlarına ödenecek tazminat konusunda sürdürülen görüşmelerde anlaşma noktasına gelindi. Tarafların, tazminatların miktarı ve ödemenin nasıl yapılacağı konusunda anlaşmaya çok yakın olduğu bildirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hem Türk hem de israil'li diplomatik kaynaklara göre, iki ülke ilişkilerinde  normalleşmenin önemli bir adımı olarak görülen tazminat anlaşmasında sona yaklaşıldı.

  Hürriyet Daily News'a konuşan diplomatik bir kaynak, tazminat sorununun çözümü yolunda olumlu gelişmeler yaşandığını kaydetti. Aynı kaynak, anlaşmanın neredeyse hazır olduğunu ve iki ülke liderlerine sunulmadan önce bazı küçük pürüzlerin giderilmesinin beklendiğini ifade etti.

  Mavi Marmara saldırısında ölen ve yaralananların yanısıra gemi için de bir bedel ödeneceğini belirten diplomatik kaynaklar, tazminatın birkaç milyon dolar olduğunu kaydetti.

  İsrail, geçtiğimiz  yıl mart ayında mavi marmara saldırısından dolayı türkiye'den özür dilemiş ancak, normalleşme süreci tazminat miktarındaki farklılıklar ve hukuki tanımdan dolayı tamamlanamamıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow