Türkiye’den Atina’ya 6 öneri

Türkiye’den Atina’ya 6 öneri

Türkiye’den Atina’ya 6 öneri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi amacıyla, Atina’ya altı maddelik bir öneri paketi sunduğunu ve cevap beklediklerini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Yunanistan'ın Türkiye ile dayanışma göstermesinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'nın Atina'ya 6 öneri sunduğunu söyledi.

BERLİN’DE GÖRÜŞÜLDÜ

Deprem bölgesindeki Yunan gazetecilere konuşan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ın, geçen yıl aralık ayında Berlin’de, Almanya Federal Şansölyelik Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Danışmanı Jens Plötner’in katıldığı görüşmede, Yunanistan Başbakanı Diplomatik Ofis Direktörü Anna-Maria Bura’ya ilişkilerin normalleşmesi için altı maddelik bir öneri paketi sunduğunu açıkladı. Çavuşoğlu “Öneriler, istişari görüşmelerin, güven arttırıcı önlemler ile ilgili görüşmelerin ve NATO’daki görüşmelerinin devamını içeriyor. Yunanistan’dan cevap bekliyoruz” dedi.

‘FELAKET BEKLEMEYELİM’

“Hatay’a geldiğinde Yunan Dışişleri Bakanı dostum Nikos Dendias’a, ilişkilerimizi düzeltmek için bir felaket yaşanmasını beklemememiz gerektiğini söyledim. Sadece normalleşme değil, aramızdaki meseleleri de çözmeliyiz” diyen Çavuşoğlu, Türkiye ve Yunanistan’daki seçimler öncesi ilişkilerin düzelmesi için bazı adımlar atılmasını bekleyip beklemediği sorusuna, bunun Yunanistan için zor olduğunu belirterek, “Halkın baskısı nedeniyle Yunan siyasetçiler için kolay değil. Bizim bu konuda halkımızdan bir baskı yok” yanıtını verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber