hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'nin garantörlük formülüne ilişkin Rusya'dan ilk açıklama

  Türkiyenin garantörlük formülüne ilişkin Rusyadan ilk açıklama
  expand
  KAYNAKİHA

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin İsrail Filistin sorunuyla ilgili yapıcı tekliflerini müzakereye hazır olduklarını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da mevkidaşı Choe Son-hui ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüştü. Temaslarının ardından basın toplantısı düzenleyen Sergey Lavrov, İsrail ve Filistin’deki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Lavrov Türkiye’nin garantörlük mekanizması oluşturulması önerisiyle ilgili “Her türlü yapıcı teklifi müzakereye hazırız. Geçtiğimiz gün duyduğum bu girişim, açıkça gerilimi düşürme ve durumu normalleştirme arzusunu yansıtıyor. Bu öneriyle ilgili tam olarak ne kastedildiğini, sürekli iletişim halinde olduğumuz Türk dostlarımızdan duymak isteriz” dedi. Türkiye'nin bu girişiminin bölgedeki dengeyi sağlamayı hedeflediğini belirten Lavrov, "Biz de bunu dikkate almak için işbirliği yapmaya hazır olacağız” şeklinde konuştu.
  Hamas’a destek verdiği gerekçesiyle eleştirilerin hedefi olan İran’ı savunan Lavrov, “Her şeyi İran'a yükleme çabalarını gözlemliyoruz ve bunları oldukça provokatif buluyoruz. İran’ın oldukça sorumlu ve dengeli bir pozisyon aldığına inanıyorum. İran bu çatışmanın tüm bölgeye ve komşu ülkelere yayılmasının önlenmesi çağrısında bulunuyor” ifadelerini kullandı.

  TÜRKİYE'DEN GARANTÖRLÜK ÖNERİSİ

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dün Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Açık Katılımlı İcra Komitesi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin görüşü, yeni bir garanti mekanizmasının tasarlanıp hayata geçirilmesi gerektiğidir. Bölgedeki Müslüman ülkeler, Filistin halkının iyiliğini ve bekasını teminat altına almalı ve kalıcı bir barışın garantörleri olarak hareket etmelidir” ifadesini kullanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow