hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'nin uzay ajandası Japonya'nın radarında

  Türkiyenin uzay ajandası Japonyanın radarında
  expand

  Ispace ve JAXA gibi Japon kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, Türkiye'nin Ay'a yönelik planlarını ve bu alandaki potansiyelini yakından takip ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son zamanlarda, Ay'a olan ilgi artıyor ve bu alandaki yatırımlar da hızlanıyor. Japon Ispace şirketinin Hint-Pasifik Satış Grubu Yöneticisi Urata Masayuki, bu gelişmeyi ve bölgedeki ülkelerin potansiyelini vurguladı.

   Masayuki, Türkiye'de 30 yıl önceki ilk uydu programı olan TÜRKSAT 1A'dan bu yana birçok alanda önemli teknolojik gelişmeler gördüklerine dikkat çekerek, potansiyel iş birliğine dikkat çekti:

  "Türkiye'nin çift kullanımlı ürün ve hizmetlerle pazarı büyütme stratejisi çok etkili şekilde işe yaradı. Birlikte yapılabilecek ilerlemeler olduğuna inanıyoruz. Şirketler ve Türkiye hükümetiyle birlikte çalışmak için gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde gelecekteki Ay programları ve misyonları konusunda potansiyel iş birlikleri için Türkiye ve diğer ülke kuruluşlarıyla verimli toplantılar gerçekleştirdik. Ticari bir Ay taşımacılığı sağlayıcısı olarak, ortaklarımıza ve müşterilerimize küresel olarak Ay görevlerini gerçekleştirmeleri için çeşitli hizmetler sunmaya her zaman hazırız. Türkiye'nin ulusal Ay programına katkıda bulunma fırsatına sahip olabilseydik, bu büyük bir ayrıcalık olurdu."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  JAXA ve Türkiye Uzay Ajansı (TUA) arasında "Barışçıl Amaçlar için Uzay Faaliyetleri Alanında İşbirliği Zaptı" imzalandığını hatırlatan JAXA Direktörü Nakamura Takehir ise, Ankara’da düzenlenen Uzay Teknolojileri Konferansı'nda Türkiye'nin Milli Uzay Programı'yla ilgili konularda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

  Nakamura olası iş birliklerine yönelik kaydetti:

  "Türkiye'nin uzay faaliyetleri ve bunlar için gerekli olan teknoloji, son 10 yılda önemli ilerleme kaydetti. Ayrıca bu alandaki faaliyetler ve teknoloji ilerledikçe hem kamu hem de özel sektördeki organizasyonlar ve insan kaynakları daha da önemli hale geldi. Türkiye, uzay teknolojilerinin yanı sıra savunma sanayiden geleneksel el sanatlarına kadar birçok alanda da teknoloji seviyesi yüksek bir ülke. Japonya ve Türkiye'nin ortak noktalarından biri, yüksek düzeyde teknolojiye sahip ülkeler olmamız. Ayrıca her iki ülkeden oyuncuların kendi özel teknolojilerini sunarak iş birliği yapma olasılığı da bulunuyor."

  Nakamura, Türkiye'nin Ay keşif programının da iş birliği için potansiyel bir hedef olduğuna işaret etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow