hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereşuk: ‘Azovstal'daki sivilleri tahliye edin!

  Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereşuk: ‘Azovstaldaki sivilleri tahliye edin
  expand
  KAYNAK DHA

  Rusya'nin Mariupol'ün ele geçirildiği açıklamasının ardından tüm gözler bölgeye çevrildi. Ukrayna cephesinden ise ilk açıklama Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk'tan geldi. Telegram kanalından açıklama yapan Vereşuk, Rusya'ya kritik bir çağrıda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, Azovstal demir çelik fabrikasındaki sivillerin acilen bölgeden tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.

  Telegram hesabından açıklama yapan Vereşuk, “Ruslardan Mariupol’daki Azovstal demir çelik fabrikasından acil bir insani koridor talep ediyoruz. Şu anda orada yaklaşık 1000 sivil ve 500 yaralı asker var. Hepsinin Azovstal’dan bugün çıkarılması gerekiyor. Dünya liderlerini ve uluslararası toplumu şimdi Azovstal üzerinde yoğunlaşmaya çağırıyorum. Bu, insani çaba için kilit bir nokta ve kilit bir an” dedi.

  “İNSANİ KORİDOR PLANLANDIĞI GİBİ ÇALIŞMADI”

  Vereşuk, dün Mariupol’dan açılan insani koridorun planlandığı gibi çalışmadığını belirterek, “Ne yazık ki, Mariupol'daki insani koridor planlandığı gibi çalışmadı. Sahada kendi orduları üzerinde kontrol eksikliği nedeniyle, işgalciler uygun bir ateşkesi sağlayamadı. Mariupol yönündeki çabalarımıza devam edeceğiz” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow