hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ukrayna binlerce Starlink anteni daha alacak

  Ukrayna binlerce Starlink anteni daha alacak
  expand
  KAYNAKBloomberg

  Ukrayna, Rus hava saldırılarına karşı koymak için binlerce Starlink anteni daha almak üzere Elon Musk'ın şirketi Space Exploration Technologies Corp. ile anlaşmaya vardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşümden Sorumlu Bakan Mykhailo Fedorov, Kiev şehir merkezindeki ofisinde Ukrayna'nın binlerce Starlink anteni daha alacağını açıkladı.

  Fedorov, yaptığı röportajda, uydulardan indirilen internet hizmeti sağlayan 10.000'den fazla cihazın önümüzdeki aylarda Ukrayna'ya gönderileceğini söyledi.

  Fedorov, "SpaceX ve Musk, sorunlara hızla tepki veriyor ve bize yardımcı oluyor" diyerek doğrudan Musk ile görüştüğünü de sözlerine ekledi. Bakan, "Musk, Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğine dair bize güvence verdi. Güçlü bir elektrik kesintisi yaşadığımızda, o gün ona mesaj attım ve anlık tepki verdi ve şimdiden bazı adımlar attı. Durumu anlıyor.” diye konuştu.

  Rusya ordusu iletişimi yok etmeye odaklandığından, Starlink Ukrayna'daki savaşta önemli etken rol oynadı. Starlink antenleri, Ukrayna birliklerinin Rusya'nın açılış saldırısını püskürtürken teması sürdürmesine izin verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow