Ukrayna Büyükelçiliği, iddialarla ilgili açıklama yaptı

Ukrayna Büyükelçiliği, iddialarla ilgili açıklama yaptı

Ukrayna Büyükelçiliği, iddialarla ilgili açıklama yaptı

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, son günlerde sosyal medyada yer aldığı belirtilen bir 'Ukraynalı’nın okulda İstiklal Marşı'nın seslendirilmesiyle ilgili iddialarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu tür provokatif yayınların Türk ve Ukrayna halkı arasında nifak oluşturmak için Ukraynalıları itibarsızlaştırmaya yönelik olabileceği vurgulanarak, "Son günlerde internette Türkiye'de yaşayan Ukraynalılara gölge düşüren aynı konuda çeşitli 'hikayeler' anlatan yayınlar çıkmaya başladı. Bu yayınların birincil kaynakları genellikle sosyal ağlarda özel olarak oluşturulmuş hesaplardır ve bazı kişiler tarafından toplanıp sosyal medyada yayınlandı. Aynı zamanda, bu 'hikayeler', doğrulukları konusunda şüphe uyandıran somut kanıtlar içermemektedir. Her halükarda Ukrayna tarafı, bir 'Ukraynalı'nın okulda İstiklal Marşı'nın seslendirilmesiyle ilgili iddia edilen şikayetleri gibi bu tür eylemleri kabul edilemez buluyor. Buna karşılık, Türkiye'de yaşayan Ukraynalıların büyük çoğunluğunun yasalara saygılı, arkadaş canlısı ve hoşgörülü olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurallarına, geleneklerine ve yaşam tarzına saygı duyduğunu vurgulamak isteriz. Son haftalarda genel bilgiler içeren bu tür provokatif yayınların sistematik olarak yayınlanması dikkate alındığında, Türk ve Ukrayna halkları arasında nifak yaratmak için Ukraynalıları itibarsızlaştırmaya yönelik olabilir" denildi.

Yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"Olayı açıklığa kavuşturmak için Büyükelçilik, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine resmi bir başvuruda bulunmayı planlıyor. Ayrıca, Ukraynalıların Ruslarla özdeşleştirildiği bazı ifadelerin de altını çizmek isteriz. Yurt dışına giden Ukraynalıların büyük çoğunluğu, şu anda kocaları ve oğulları Ukrayna'yı Rus emperyalizmine karşı savunan kadınlar, çocuklar ve yaşlılardan oluşmaktadır. Bu savaşı başlatan ve makul bir tepki alan Ruslar, şimdi seferberlikten kaçmaya çalışırken, Rusya'dan kaçıyor ve sözde 'Rus dünyasını' diğer halklara dayatmaktadır."