Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı!

Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı!

Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı
expand

Rusya-Ukrayna savaşının 14'üncü gününde bölgeden çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Ukrayna'ya hava gücü sağlamak için Polonya'nın sunduğu plana Washington'dan veto geldi. Kuşatmanın sürdüğü Harkiv'de bir günde 27 kişi ölürken, Gürcistan'ın eski Savunma Bakanı Irakly Okruashvili, diğer Gürcü gönüllülerle birlikte Ukrayna'ya geldi. İşte dakika dakika Ukrayna savaşında yaşananlar...

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

00.54 Kiev'de siren sesleri yeniden yükseliyor.

00.37 Rusya’nın sivillerin tahliyesine yönelik başlattığı ateşkes rejimi sırasında Energodar, Dniprorudny ve Vasilyevka'dan yaklaşık bin kişi tahliye edildi.

23.56 Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta başlattığı saldırılarda can kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna tarafından yapılan açıklamada, 24 Şubat-9 Mart tarihleri arasında Rusya’nın 12 bin asker, 120 top atış sistemi, 81 helikopter, 482 zırhlı araç, 317 tank, 3 gemi, 28 hava savunma sistemi, 7 insansız hava aracı, 60 yakıt tankeri ve 49 uçak kaybettiği aktarıldı.

23.54 Rusya’ya ait savaş uçağı Ukrayna’nın Jitomir kentine hava saldırısı düzenledi. Saldırıda 2 hastane ve 1 ev hasar aldı.

23.50 Pentagon Sözcüsü John Kirby, “ABD Ukrayna'ya savunma sunma konusunda alternatif seçeneklere bakıyor bunlar için müttefiklerle çalışıyor" dedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

23.48 Avrupa Birliği (AB) Rusya'ya yönelik yaptırım listesini genişletti. AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, ''Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehlikeye atan veya tehdit eden eylemler için 160 kişi daha listeye alındı'' ifadesi kullanıldı. Açıklamada, ''Listelenen kişiler Rusya Federasyonu'nda özellikle metalurji, tarım, ilaç, telekom ve dijital endüstrilerde önemli bir gelir kaynağı sağlayan kilit ekonomik sektörlerde yer alan 14 önde gelen oligark ve iş adamı ve aile üyelerini içerir'' denildi.

Açıklamada ayrıca, "Rusya Federasyonu ile Donetsk Halk Cumhuriyeti arasında ‘Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’ ve ‘Rusya Federasyonu ile Lugansk Halk Cumhuriyeti arasında Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’nın hükümet kararlarını onaylayan Rusya Federal Konseyi'nin 146 üyesi yaptırım listesine eklendi'' ifadeleri kullanıldı.

Yaptırım listesine eklenen son isimlerle birlikte AB'nin Rusya’da yaptırım uyguladığı kişi sayısı 862 kişi ve 53 kuruluşa ulaşt

23.41 Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 14’üncü gününde devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Alman basınına konuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme talebini yineleyen Zelenskiy, “Her müzakere amacımda Rusya ile savaşı bitirmek var ve ben bazı adımlar atmaya hazırım. Uzlaşma elbette olmalı ama bu ülkeme ihanet çizgisinde olmamalı. Ayrıca karşı tarafta buna hazır olmalı. Bu durumdan ancak bu şekilde çıkabiliriz. Ayrıntıları henüz konuşamayız. Başkanlar arasında henüz doğrudan bir temasımız olmadı. Ancak başkanlar düzeyindeki görüşmelerden sonra bu savaşı sonlandırabiliriz” dedi. Daha önce Rusya’nın öne sürdüğü Donbass’taki Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığının tanınması ve Kırım’ın Rus topraklarında görülmesinin kabulü gibi şartlar hakkında konuşan Zelenskiy, “Bunlar benim verebileceğim kararlar değil” ifadelerini kullandı.23.16 Ukrayna’nın Rus saldırısı altındaki kentlerinden biri olan Irpin’den sivillerin tahliyesine devam edilirken, Irpin Belediye Başkanı Aleksandr Markuşin tahliyelere yarın da devam edeceklerini duyurdu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

22.35 Çekya hükümeti, NATO'nun doğu kanadının güçlendirilmesi kapsamında Slovakya'ya 650 asker göndermeye karar verdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

22.02 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e seslenerek, “Bu savaşı durdur. Kuvvetlerini geri çek. Diplomasiye dön” dedi.

21.44 Ukrayna’nın başkenti Kiev’de siren sesleri yükseliyor.

21.35 Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolay Pankov, Ukrayna’daki bazı milliyetçi grupların Çernobil Nükleer Santrali’nin elektrik hatlarına ve trafolarına saldırdığını iddia etti.

21.09 Rus ordusu tarafından düzenlenen hava saldırısında vurulan Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan çocuk ve doğum hastanesinde 17 kişinin yaralandığı bildirildi. Donetsk Valisi Pavel Kirilenko yaptığı açıklamada, yaralılar arasında hastane personeli ve yeni doğum yapan hastaların bulunduğunu aktararak, enkaz altında kalanları arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

20.40 Ukrayna’nın Mıkolayiv kentinde Rus ordusunun düzenlediği hava saldırısında sivil yerleşim yeri vuruldu. Saldırıda müstakil bir ev hedef alınırken, evin vurulduğu anlar yakınlardaki bir evden saniye saniye kaydedildi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

20.10 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerini elektrik hatlarını ve Çernobil Nükleer Santrali'ni besleyen trafoyu vurmakla suçladı. Moskova Yönetimi, Ukrayna'yı "tehlikeli bir provokasyona" başvurmakla itham etti.

20.05 İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “İngiltere ve ABD, Putin'e karşı koalisyon kurmak için uluslararası çabalara öncülük etti” dedi. Truss'un açıklamaları şöyle: Putin başarısızlığa uğraması gerekiyor. Bunun için yanıtımız da daha hızlı olmalıyız. Yaptırımlarımızı katlamalıyız. Ukrayna'ya savunma ekipmanları göndermeye devam etmeliyiz. Putin başarısızlığa uğrayan kadar dinlenmeyeceğiz. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna hava sahasının korumanın en iyi yolunun Ukrayna’ya hava savunma silahları sağlamak olduğunu açıkladı.

19.49 ABD Dışişleri Bakanı Blinken canlı yaptığı açıklamada, "Rusya ve Belarus'a açılan insani koridorlar saçmalık' olduğunu ifade etti.

19:45 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: "Ukrayna'da sivillere yönelik saldırılar görüyoruz ve bu bir savaş suçu.

KORKUTAN ÇERNOBİL AÇIKLAMASI: 48 SAAT İÇİNDE KAYBETMİŞ OLACAĞIZ

19.16 Çernobil Nükleer Enerji Santrali’nde yerel saat 11.22 itibariyle elektriğin kesildiğini ve jeneratörlerin devreye girdiği bildirilmişti. Çernobil Nükleer Enerji Santrali Müdürü Valeriya Seydi yaptığı yazılı açıklamada, nükleer santralin soğutmasında kullanılan dizel yakıtın 48 saat sonra tükeneceğini ve soğutma sisteminin çalışmayacağından dolayı santralin riske gireceğini açıkladı. Seydi, “Soğutma için kullandığımız dizel yakıt 48 saat sonra tükeniyor. 48 saat sonra santralin güvenliğini tamamen kaybetmiş olacağız. Merkezden edindiğimiz bilgilere göre santraldeki elektrik kesintisinin sebebi, elektrik akımı sisteminde yaşanan bir arıza. Bu sorunun giderilmesi tamir edilebilmesi için acilen bir koridor oluşturulmalı” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ise yaptığı açıklamada, “Santralin soğutma sistemini çalıştıran jeneratörün dizel yakıtı 48 saat içerisinde bitecek ve daha sonra radyasyon sızıntısı riski başlayacak” dedi.

19.15 Almanya Başbakanı Olaf Scholz, NATO ülkelerinden Ukrayna’ya MİG-29 tipi savaş uçaklarının gönderilmesine karşı olduğunu ifade etti.

18.40 Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Ukrayna’da operasyonun başından bu yana 2 bin 786 askeri tesis imha edildi” ifadelerini kullanarak, “Ukrayna askeri havalimanlarının yüzde 90'ı devre dışı bırakıldı” dedi.

18.37 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun Mariupol’daki çocuk ve doğum hastanesine düzenlediği hava saldırısı sonrasında, “Hava sahasını hemen kapatın! Cinayetleri durdurun!” dedi.

18.30 Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Ukrayna’da operasyonun başından bu yana 2 bin 786 askeri tesis imha edildi” ifadelerini kullanarak, “Ukrayna askeri havalimanlarının yüzde 90'ı devre dışı bırakıldı” dedi.
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları geçici ateşkesin ilan edildiği kentler dışında devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov yaptığı açıklamada, Luhansk birlikleri tarafından 2 kilometrelik, Donetsk birlikleri tarafından ise 4 kilometrelik ilerleme sağlandığını aktardı.

18.11 Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 14’üncü gününde devam ederken, Rus ordusu tarafından düzenlenen hava saldırısında Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan Çocuk Sağlık Merkezi’ni vurduğu bildirildi. Saldırının ardından çocuk hastanesi tamamen kullanılamaz hale gelirken, can kaybı ve yaralı sayısına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

18.00 Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, yarın Antalya’da görüşeceği Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yapılacak görüşmeye değinerek, “Elimiz güçlü şekilde masaya oturacağız” dedi.

17.30 Ukrayna'da gönüllüler, olası Rus bombardımanından korumak için Odesa'nın simge yapılarından biri olan Richelieu Dükü anıtının çevresine kum torbaları yerleştirirken görüntülendi.

17.05 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya ait hava savunma sistemlerinin neredeyse tamamının imha edildiğini duyurdu.

16.29 Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Çernobil'deki güç kaybının güvenlik üzerinde kritik bir etkisinin bulunmadığını açıkladı.

16.07 Ukrayna, Çernobil nükleer santraline elektrik sağlamak için acil ateşkes çağrısında bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Çernobil Nükleer Santrali’ni besleyen elektrik şebekesinin hasar gördüğünü belirterek 48 saat sonra soğutma işlemlerinin durarak radrasyon sızıntısı olacağını açıkladı.

Bakan Kubela açıklamasına şöyle devam etti;

“Rus ordusunun işgal ettiği Çernobil Nükleer Santrali’ni besleyen tek elektrik şebekesi ve santralin tüm nükleer tesisleri hasar gördü. Santral, tüm elektrik kaynağını kaybetti. Uluslararası toplumu, Rusya'dan acilen ateşi kesmesini ve onarım birimlerinin güç kaynağını eski haline getirmesine izin vermesini talep etmeye çağırıyorum. Yedek dizel jeneratörler, Çernobil Nükleer Santrali’ne güç sağlamak için 48 saatlik bir kapasiteye sahiptir. Bu süreden sonra, kullanılmış nükleer yakıt için depolama tesisinin soğutma sistemleri duracak ve bu da radyasyon sızıntılarına neden olacak.”

15.28 AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, birliğin 160 Rus oligark ve senatörü yaptırım listesine eklediğini duyurdu.

 

13.59 Kremlin'den Polonya'nın Mig-29 savaş uçaklarını ABD hava üssü aracılığıyla Ukrayna'ya teslim etme teklifi ile ilgili uyarı gibi bir açıklama geldi.

Açıklamada Polonya'nın Ukrayna'ya savaş jeti teklifi için 'potansiyel olarak tehlikeli senaryo' ifadesi kullanıldı.

Kremlin'den ülkeye uygulanan yaptırımlar ile ilgili yapılan açıklamada ise 'ABD'nin Rusya'ya karşı De Facto ekonomik savaşa girdiği belirtildi.

13:35 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenksi, yeni yayınladığı bir video ile Rus askerlerine çağrıda bulundu. Zelenski açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Bugün Ukrayna halkı büyük bir kahramanlıkla ülkesini savunuyor. Bizim başarımızı herkes görüyor, cesurca savaşımıza devam edeceğiz. Askerlerimiz gün gün işgalcilerin araçlarını ele geçiriyor. Ve artık onların silahları bizim tarafımızda. Düşman için bundan daha küçük düşürücü ne olabilir. Kendi silahları artık kendi askerlerine yöneltiliyor. Düşman askerleri artık ülkelerine 'bizi neden buraya gönderdiler' diye soruyorlar. Bizim tek cevabımız var, 'demek ki ölüm için göndermişler' Şunu bilin ki biz pes etmeyeceğiz, ama yaşamak için hala bir şansınız var. Buraya gelmemek için size şans veriyoruz. Burada sizi ölümden başka bir şey beklemiyor. Devletinizin sizi kullandığını anlayın ve geri dönün."

Zelenski Polonya'ya ait savaş jetlerinin bir an önce Ukrayna'ya transferi için de çağrıda bulundu. Zelenski bu konunun 'acilen' çözülmesini istedi.

Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı

12.50 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'dan gerçek kişilerin külçe altını KDV'siz olarak alabilmesini içeren kararnameyi imzaladı.

12.08 Gazprom, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gaz transferinin olağan şekilde sürdüğünü ve bugün alıcıların siparişlerine göre 109.5 milyon metreküp gaz gönderileceğini açıkladı.

13.59 Kremlin'den yapılan açıklamada Polonya'nın Ukrayna'ya savaş jeti teklifi için 'potansiyel olarak tehlikeli senaryo' ifadesi kullanıldı.

13:35 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenksi, yeni yayınladığı bir video ile Rus askerlerine çağrıda bulundu. Zelenski açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Bugün Ukrayna halkı büyük bir kahramanlıkla ülkesini savunuyor. Bizim başarımızı herkes görüyor, cesurca savaşımıza devam edeceğiz. Askerlerimiz gün gün işgalcilerin araçlarını ele geçiriyor. Ve artık onların silahları bizim tarafımızda. Düşman için bundan daha küçük düşürücü ne olabilir. Kendi silahları artık kendi askerlerine yöneltiliyor. Düşman askerleri artık ülkelerine 'bizi neden buraya gönderdiler' diye soruyorlar. Bizim tek cevabımız var, 'demek ki ölüm için göndermişler' Şunu bilin ki biz pes etmeyeceğiz, ama yaşamak için hala bir şansınız var. Buraya gelmemek için size şans veriyoruz. Burada sizi ölümden başka bir şey beklemiyor. Devletinizin sizi kullandığını anlayın ve geri dönün."

Zelenski Polonya'ya ait savaş jetlerinin bir an önce Ukrayna'ya transferi için de çağrıda bulundu. Zelenski bu konunun 'acilen' çözülmesini istedi.

Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı

12.06 Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu'nun bugün Ukrayna'ya 1.4 milyar dolarlık acil mali yardım konusunu görüşeceğini açıkladı.

11.51 Sputnik Türkçe'nin aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Dışişleri Bakanı Lavrov’un Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile yarın bir araya geleceği Türkiye’ye gitmek için Moskova’dan bugün ayrılacağını söyledi.

11.32 Ukrayna, Kiev ve Moskova'nın tüm gün sürecek insani koridorlar konusunda anlaştıklarını duyurdu.

10.46 Pazartesi gecesi Rus birliklerinin Sumi şehrine düzenlediği hava saldırısında 3'ü çocuk 22 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Sumi Valisi Dimitro Zhivitski, Rus birliklerin Sumi şehrinin kuzey doğusunda tek bir gecede 3 saldırı düzenlediğini söyledi, olayı "toplu cinayet" olarak tanımladı.

Saldırı sırasında tek bir evde 9 kişi yaşamını yitirdi. Şehirde toplam 6 ev tamamen yerle bir edildi, 20 ev ise kısmen yıkıldı. Rusya'nın insani geçiş koridorları için ateşkes ilan etmesinden bu yana Sumi'den 5 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi.

9.57 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, '10 Mart'ta yapılması planlanan görüşme öncelikle Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sayesinde gerçekleşecek' dedi.

9.36 Rusya rezervlerde ve dış ödemelerde dolar kullanımını azaltma kararı aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın ekonomik işbirliği dairesi başkanı Dmitry Birichevsky, Sputnik'e verdiği demeçte 'Doların hem yurt içi uluslararası rezervlerde hem de dış ödemelerde kullanımının azaltılması'nı Rus ekonomisinin temel unsuru olarak nitelendirdi.

09.21 İngiltere Savunma Bakanlığı'nın son savaş alanı istihbarat güncellemesine göre, Rusya kuvvetleri Kiev'in kuzeyinde önemli bir ilerleme kaydedemedi.

08.28 Rusya Savunma Bakanı Lavrov, Antalya Forumu için bugün Türkiye'ye gelecek

Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı

ABD'DEN KRİTİK PLANA VETO

Dünyanın gözü haftalardır Ukrayna'dan gelen haberlerde. Ülkedeki çatışmalar son sürat sürerken ABD'den çok konuşulacak bir karar geldi.

Ukrayna'ya hava desteği sağlamak için Polonya'nın elindeki MiG-29 jetlerini Ukrayna'ya vermesi ve bunun karşılığında Varşova'ya F-16 satılması görüşmeleri sonuçsuz kaldı.

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, hükümetinin tüm MiG-29 jetlerini derhal ve ücretsiz olarak Ramstein hava üssüne yerleştirmeye ve onları Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin emrine vermeye hazır olduğunu söyledi. Polonya, uçakları ABD üzerinden dolaylı olarak Ukrayna'ya göndermeye yeşil ışık yaktı ancak ülke basınının 'Varşova planı' olarak duyurduğu bu gelişmeye Washington'dan veto geldi. Pentagon bu planın 'sürdürülebilir' olmadığını belirterek teklifi reddetti.

İşte dakika dakika Rusya Ukrayna savaş bölgesinde yaşananlar...

Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı

UAEA'DAN ÇERNOBİL AÇIKLAMASI

08.03 Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Çernobil'deki koruma izleme sistemleriyle temasını kaybetti. Ajans santral artık BM'nin atom gözlemcisine iletim yapmadığı için Çernobil nükleer veri sistemleriyle teması kaybettiğini duyurdu.

07.20 Rus Ulusal Muhafızları Zaporizhzhya Nükleer Santrali'ndeki durumun 'tam kontrol altında' olduğunu söyledi

06.36 Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Yevhen Yenin, Rus işgaline karşı savaşmak için Ukrayna'ya gelen yabancılara vatandaşlık verileceğini duyurdu.

06.00 Ukrayna Genelkurmay Başkan Yardımcısı Kyrylovska Timoşenko, Sumy'den yaklaşık 5 bin kişinin tahliye edildiğini ve bin aracın şehri terk ettiğini söyledi.

BM: EN AZ 474 SİVİL ÖLDÜ

05.57 Birleşmiş Milletler, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna'da en az 474 sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

Açıklamada 'Kaydedilen sivil kayıpların çoğu, ağır topçu ve çok namlulu roket sistemleri ile füze ve hava saldırıları da dahil olmak üzere geniş etki alanına sahip patlayıcı silahların kullanılmasından kaynaklandı' ifadelerine yer verildi.

05.49 Ukraynalı yetkili Sergey Bolvinov, Harkiv'de bir günde 27 kişinin öldüğünü duyurdu. Bolvinov, Rus işgalinin başlamasından bu yana kuşatma altındaki şehirde 5'i çocuk olmak üzere toplam 170 sivilin öldürüldüğünü söyledi.

Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı

ESKİ BAKAN SAVAŞA KATILDI

04.10 Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Gürcistan'ın eski Savunma Bakanı Irakly Okruashvili, diğer Gürcü gönüllülerle birlikte Ukrayna'ya geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada 'Okruashvili Rus işgalci güçlerine karşı savaşmamıza yardım etmek için Gürcü gönüllülerle birlikte Ukrayna'da' denildi.

04.00 Rusya, Ukrayna'nın güneyinde çatışmaların yaşandığı kentlere Kırım'dan zırhlı trenlerle ağır silahlar gönderdi.

03.10 Rusya, Ukrayna'nın Jitomir kentindeki bir askeri kışlaya savaş uçakları ile roket saldırısı düzenlerken, Harkov kentindeki bir askeri üsse ise hava saldırısı düzenleyerek askeri üssü tamamen imha etti.

02.40 Macaristan, Rusya'ya yönelik olası doğalgaz ve petrol yaptırımlarını desteklemeyeceğini açıkladı.

Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı

FITCH RUSYA'NIN NOTUNU DÜŞÜRDÜ

02.05 Fitch, Rusya'nın kredi notunu 'B'den 'C'ye düşürdü.

02.00 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın ülkene yaptığı saldırılara yönelik "savaş" ibaresi kullanmayan Birleşmiş Milletler'e (BM) tepki gösterirken, konuşmasında ABD'nin Rusya'ya yönelik petrol yaptırımına karşı ABD Başkanı Joe Biden'a minnettar olduğunu belirten Zelenskiy, "ABD, işgalcileri önemli ölçüde zayıflatacak bir adım attı. Bu karar için ABD Başkanı Joe Biden'a şahsen minnettarım" dedi.

01.55 NATO, Savunma Bakanları'nın Rusya-Ukrayna savaşında yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak 16 Mart tarihinde video konferans yoluyla olağanüstü bir toplantı düzenleyeceklerini duyurdu.

Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Ukraynalı bakandan Çernobil uyarısı

RUSYA'DAN DÖVİZ ÇEKİMİNE SINIRLAMA

00.20 Rusya Merkez Bankası, döviz cinsinden hesabı bulan müşterilerinin en fazla 10 bin dolar para çekebileceğini açıkladı. Ayrıca bankaların vatandaşlara yabancı para birimi satmaları ikinci bir karara kadar yasaklandı. Rusya Merkez Bankası'nın açıkladığı kararlara göre; müşterilerin hesaplarında hangi yabancı para birimi bulunursa bulunsun, para çekmelerde ödeme dolar ile yapılacak.

00.00 Coca-Cola, Rusya operasyonlarını askıya alacağını söyledi.

23.58 ABD’nin petrol, doğalgaz ve kömür ithalatını yasaklama kararının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür ederek, “Putin'in savaş makinesinin kalbine saldıran ve ABD pazarından petrol, gaz ve kömürü yasaklayan ABD'ye ve Joe Biden’ın kişisel liderliğine müteşekkiriz. Diğer ülkeleri ve liderleri takip etmeye teşvik edin” dedi.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow