hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum
  expand

  Ukrayna - Rusya savaşı 10'uncu gününde... Kırım yarımadasının kuzeybatısındaki Herson'dan çelişkili haberler geliyor. Rusya'nın 'ele geçirdik' dediği kentin belediye başkanı işgalci kuvvetler ile pazarlık halinde olduklarını duyurdu. Rus bombaları Kiev'in merkezi ısıtma sistemini hedef aldı. Kentin pek çok noktasında ısıtma sağlanamayacağı açıklandı. Rusya ise Kiev’i terk etmek isteyenler için insani koridor oluşturulacağını açıkladı. Öte yandan kriz İsveç'e de sıçradı. Geçtiğimiz günlerde 'NATO üyeliğinin sonuçları olur' diyerek İsveç'i adeta tehdit eden Rusya, 4 savaş jeti ile ülkenin hava sahasını ihlal etti. İşte son durum...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  21.21 Rusya Savunma Bakanlığı, sivillerin tahliyesine yönelik başlatılan ateşkesin sona erdiğini hatırlatarak, “Saat 18:00’den itibaren taarruza yeniden başlandı” dedi.

  21.03 Rusya Savunma Bakanlığı, Herson’da Ukrayna ordusuna ait bir askeri üssü ele geçirdiklerini duyurdu.

  20.38 İsrail Başbakanı Naftali Bennet’in Moskova’ya geldiği öğrenildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin ile İsrail Başbakanı Naftali Bennet’in Kremlin Sarayı’nda Ukrayna’daki durum çerçevesinde bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Görüşme Ukrayna’daki durum çerçevesinde gerçekleşiyor” dedi. Gazetecilerin, Putin ve Bennet’in görüşmeden sonra bir basın toplantısı yapıp yapmayacağına dair sorusunu Sözcü Peskov, “Hayır. Böyle bir planlama yapılmadı” şeklinde yanıtladı.

  20.10 Rusya ile Ukrayna arasındaki 3. tur müzakereleri Pazartesi günü yapılacak.

  19.44 Kremlin tarafından yapılan açıklamada, İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da görüşmeyi planladığı bildirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  19.08 Kiev Belediye Başkanı Rus güçlerini Borodyanka bölgesinde bir psikiyatri hastanesini ele geçirdiğini ve içerideki 670 kişinin tahliye edilemediğini açıkladı

  19.07 İsveç ve Finlandiya’nın, Rusya’nın Ukrayna’ya devam eden saldırıları nedeniyle NATO ile güvenlik iş birliğini daha da güçlendirecekleri bildirildi.

  19.05: Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin Amerikan Kongre üyeleriyle telekonferans yöntemiyle bir araya geldiği öğrenildi.

  CNN International'ın haberine göre; Zelenskiy, ABD'li senatörlere çağrı yaparak, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesi için destek istedi. Toplantı hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Zelenskiy'nin Rusya'ya yönelik daha fazla yaptırım uygulanması, Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım verilmesi talebinde de bulundu. Zelenskiy'nin özellikle hava gücü talep ettiği açıklandı.

  SINIRA KRİTİK ZİYARET

  18.48ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yüz binlerce kişinin çatışmalardan kaçtığı Polonya ve Ukrayna sınırını ziyaret etti. Blinken, işgalinin yol açtığı insani kriz hakkında bilgi aldı.

  18.30 Başkent Kiev yakınlarındaki Irpin kenti de yoğun bombardıman altında. Kiev’e 14 km uzaklıktaki Irpin’ide şiddetli çatışmaların yaşanırken saldırıya uğrayan bölgelerden yoğun duman yükseliyor. Patlama seslerinin de yükseldiği Irpin’de çok sayıda bina da kullanılamaz hale geldi. Yoğun çatışmaların ardından Irpin’de yaşayanlar da tahliye ediliyor. Ukrayna askerleri gözetiminde güvenlikleri sağlanarak kentten ayrılan siviller daha güvenli alanlara gönderiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  17.30 İtalya'nın kamu televizyon kanalı RAI, Moskova'nın ordu hakkında "yanlış bilgi" yayınlayan medya mensuplarına hapis cezası verileceğini açıklamasının ardından, Rusya'dan yapılacak haberlerin derhal askıya alındığını duyurdu.

  17.15 ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Cumartesi günü Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile "Moskova'nın Ukrayna'ya karşı açtığı önceden tasarlanmış, sebepsiz ve haksız savaşı" hakkında konuştuğunu söyledi.

  Sözcü Price yaptığı açıklamada, "Bakan, dünyanın şu anda hangi ulusların özgürlük, kendi kaderini tayin etme ve egemenlik gibi temel ilkeleri savunduğunu izlediğini kaydetti" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  17.00 Ukrayna tarafının açıklamalarına karşıt olarak Rusya Savunma Bakanlığı geçici ateşkesin ‘Ukraynalı milliyetçiler’ yüzünden hayata geçirilemediğini iddia etti.

  Rusya’nın Ria haber ajansına göre Rusya Savunma Bakanlığı, Ukraynalı milliyetçilerin vatandaşların şehirleri terk etmesini engellediğini ve insani koridorları kuran Rus güçlerine atış açıldığını öne sürdü.

  Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise attığı tweetinde Rusya’yı ateşkesi delmekle suçlayarak uluslararası toplumu kınamaya davet etti.

  16.30 Ukrayna işgalini 'özel askeri operasyon' olarak adlandıran, 'savaş', 'işgal' ve 'saldırı' gibi kelimelerin Rusya genelinde kullanılmasını yasaklayan Vladimir Putin, bugün yeni açıklamalar yaptı. Putin'e göre, Ukrayna'da her şey Moskova'nın planladığı şekilde ilerliyor.

  Rus medyası, Putin'in "Bunu daha 'operasyon'un başında söylemiştim ve bu karar alınmadan önce de söylemiştim. Şüphesiz zor bir karardı" dediğini bildiriyor.

  Rusya lideri ayrıca, tarihin en büyük yaptırımlarına maruz kalan ülkesine yönelik Batılı ülkelerin aldığı kararların savaş ilanına benzediğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna'daki askeri altyapıyı yok etme hedefinin neredeyse tamamlandığını savunan Putin, son günlerde gündemden düşmeyen Ukrayna hava sahasının uçuşa kapatılması haberlerine de değindi. Rusya liderine göre, Batılı ülkelerin uçuşa yasak bölge koyma girişimi askeri faaliyetlere doğrudan katılım olarak değerlendirilecek.

   

  16.15 Putin yeni bir açıklama yaptı. Rus lider açıklamada Donbas'taki krizin barışçıl çözümüne Ukrayna'nın engel olduğunu söylerken Rusya'ya uygulanan yaptırımları da 'savaş ilanı' olarak değerlendirdi.

  Operasyon kararının kolay alınmadığının altını çizen Putin, 'Ukrayna'nın askeri alt yapısını yok edeceğiz' ifadelerini kullandı.

  Putin, başka bir ülkeden uçuşa yasak bölge koyma girişiminin askeri faaliyetlere doğrudan katılım olarak değerlendirileceğini belirtti. Putin, Rusya'da sıkıyönetim veya olağanüstü hâl uygulama planları olmadığını söyledi.

  Putin Ukrayna'daki operasyonların planlandığı şekilde ilerlediğini ve Rusya'nın hedeflerine ulaşacağı zamana kadar devam edeğini söyledi.

  14:56 Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra 1,2 milyondan fazla Ukraynalının ülke sınırlarını geçtiği duyuruldu. BM, Rus işgalinden kaçan mülteci sayısının hafta sonu sonuna kadar potansiyel olarak 1,5 milyona ulaşabileceğini söyledi.

  14:40 İngiltere Rusya'da bulunan vatandaşlarına, "Rusya'da varlığınız zorunlu değilse, kalan ticari rotalardan ayrılmayı düşünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz." uyarısında bulundu.

  14:34 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna’nın Rusya saldırıları hakkında yeni bir açıklama yaptı. Saldırıların 10’uncu gününde ‘milli savaş’ın devam ettiğini vurgulayan Zelenski,"Çok yakında vatandaşlarımıza ülkenize dönün diyebileceğiz. Polonya’dan Romanya’dan ve tüm ülkelerden geri dönün diyebileceğiz çünkü tehlike çok yakında kalmayacak. Şu ana kadar 10 bine yakın Rus askeri öldürüldü. Ruslar tabii ki kaybedecek. Vatanın böyle bir güçlü ve silahsız bir şekilde savunan kişilere karşı kimse duramaz. Ben her Ukraynalı ile gurur duruyorum" dedi.

  14:26 Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov yaptığı son dakika açıklamasında "Neo-naziler Avrupalılar tarafından destekleniyor. Müzakereler için Ukrayna tarafından yanıt bekleniyor. Zelenski NATO’nun savaşa girmesini istiyor. Zelenski konuşmak da istemiyor, müzakere istemiyor." ifadelerini kullandı ve ekledi;

  Umudumuz bu diyalogların tekrar başlaması. Diyaloğun büyük bir kısmı gerçekleşti. Birçok konuya değinildi ve anlaşmalara varıldı. Fakat bazı başlıklar daha açığa kavuşturulmalı. O yüzden diyalogların devamı önemli. İran kabul ederse biz süreçleri özellikle, dökümanları yürürlüğe koyup devam edebiliriz. Fakat şimdiki sorun Rus Federasyonu’nun gerekçelerine göre anlaşmaların düzeltilmesi"

  14.20 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Zelenskiy konuşmak istemiyor, müzakere istemiyor. NATO'nun savaşa girmesini istiyor." dedi.

  14.13 Alınan bilgilere göre, Ukrayna’nın Mariupol kentinde güvenlik gerekçesiyle sivillerin tahliye edilebilmesi amacıyla alınan geçici ateşkes kararı ertelendi.

  14:05 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ateşkesin kalıcı olmasını ve tüm ülkeyi kapsamını istiyoruz" dedi.

  13.30 İngiltere, Cumartesi günü vatandaşlarını Rusya'dan ayrılmayı düşünmeye çağırdı.

  İngiliz hükümeti yaptığı açıklamada, "Rusya'daki varlığınız zorunlu değilse, ülkeden ayrılmayı düşünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  13.20  Mariupol Belediye Başkan yardımcısı, BBC'ye yaptığı açıklamada, Rus işgalcilerin sivillerin geçtiği tahliye rotasına top atışları yaptığını söyledi.Azak Denizi kıyısındaki Mariupol'de halen top sesleri duyuluyor. Belediye başkan yardımcısı Serhiy Orlov, "Ruslar bizi bombardımana tutmaya devam ediyor ve top kullanıyorlar. Bu delilik. Mariupol'de ateşkes yok, kaçış rotalarında da yok. Siviller savaştan kaçmaya hazır ancak top atışları altında şehirden ayrılamazlar" dedi.

  Ukraynalı yetkililerce, Rusya'nın ateşkesi ihlal etmesi nedeniyle tahliyelerin ertelendiği bildirildi. Yedi saatlik ateşkeste Mariupol'den yaklaşık 200 bin, Volnovakha'dan ise 15 bin sivilin çıkarılması planlanıyordu.

  13.05 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Rusya lideri Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirecek. Türkiye, savaşın derhal durması ve müzakere masasına geri dönülmesi çağrısı yapıyor.

  13.00 Rusya lideri Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgale girişmesiyle NATO doğu kanadındaki ülkelerdeki asker ve silah sayısını artırıyor. ABD, eski bir Sovyetler Birliği cumhuriyeti olan Litvanya'ya bir tank taburu daha konuşlandıracağını açıkladı. Litvanya Savunma Bakanlığı, ayrıca Baltık ülkesine Almanya'nın hava savunma sistemi göndereceğini, Hollanda'nın da ek askerler yollayacağını açıkladı. Litvanya'daki NATO birlikleri, Mart ayı içerisinde tatbikata girişecek. Halihazırda 3 bin NATO askerinin bulunduğu Baltık ülkesinde, bu sayı Mart ayı sonunda 4 bine çıkmış olacak.

  12.45 Ukrayna İçişleri Bakanlığı, insani yardım malzemelerini taşıyan araçların sınırdan geçişlerinin kolaylaştırıldığını duyurdu. Şu ana kadar 834 araç ve 19 otomobilin sınırdan yardım getirdiği ifade edildi.

  12.40 Ukrayna ordusu Rus helikopterini düşürdü. Kiev bölgesi yakınlarında tespit edilen bir Rus helikopteri Ukrayna ordusu tarafından düşürüldü. Seyir halindeyken vurulan helikopter, alev topuna dönüşerek yere çakıldı. Dumanların yükseldiği helikopterin düşürülme anları ise kameralar tarafından görüntülendi.

  12.30 Rusya ve Belarus Dışişleri Bakanları Ukrayna’dan ayrılmak isteyen yabancılar için insani koridor açmayı tartışıyor.

  12.15 Litvanya Savunma Bakanlığı’na göre Almanya bu ülkeye hava savunma sistemleri yerleştirecek. Ayrıca ABD de Litvanya’ya ek topçu bataryaları yerleştirecek.

  12.00 İngiltere Savunma Bakanlığı’nın olağan istihbarat bilgilendirmesine göre Rusya’nın hava saldırıları son 24 saatte önceki günlere göre azalma kaydetse de Rus güçleri halen ilerliyor.

  Bilgilendirmeye göre Rusya Harkov, Çernigiv ve Mariupol şehirlerini elinde tutuyor. Kuzeydoğu şehri Sumi’de ise sokak çatışmaları sürüyor.

  11:54 Ukraynalı milletvekili Dmytro Lubinets, Volnovakha şehrinin yaklaşık %90'ının bombalama nedeniyle hasar gördüğünü belirtti ve "Cesetler toplanmadan yerde yatıyor ve barınaklarda saklanan insanların yiyecekleri tükeniyor." dedi.

  11:20 Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, 66.224 Ukraynalı erkeğin Rusya'nın işgaline karşı mücadeleye yardım etmek için yurt dışından döndüğünü duyurdu.

  10:40 Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko insani koridor haberini doğruladı. Tahliyeler Türkiye saati ile saat 12:00 ile 17:00 saatleri arasında yapılacak. 

  Şehir yetkilileri tahliyelere ilişkin yaptıkları açıklamada şehirden ayrılan tüm sürücülere, sivil nüfusun tahliyesine mümkün olduğu kadar katkıda bulunmaları ricada bulunarak, "İnsanları yanınıza alın, araçları mümkün olduğunca doldurun" dedi.

  Yapılan duyuruda sivil nüfusun tamamının şehirden çıkmasına izin vermek için tahliyenin birkaç gün süreceğini belirtilirken şehir yetkilileri, özel araçlarla ayrılan sakinlere tahliye yollarından rota dışına çıkmanın "kesinlikle yasak" olduğunu söyledi.

  Mesajda, belediye otobüslerinin de şehirdeki üç noktadan insanların ayrılmasına yardımcı olmak için hareket edeceği belirtildi.

  09:55 CNN TÜRK muhabiri Mücahit Topçu ateşkes kararının detaylarını  "Müzakerelerde görüşülen insani koridor kararı Rusya savunma bakanlığında kabul edildi. Yaklaşık 450 bin kişiye ev sahipliği yapan Mariupol, Donbass bölgesindeki sınır bölgesinde yer alıyor. 200 bin sivil oluşturulan insani koridorla tahliye edilecek. Saat 10'dan itibaren insani koridorun açılması planlanıyor. Ateşkes sadece bu bölgeyi kapsıyor. Rusya savunma Bakanlığı'nın bu ateşkesi kabul etmesi sınırlı olsa da önemli." sözleri ile duyurdu.

  09:30 Rusya savunma bakanlığı Ukrayna'da ateşkes ilan edildiğini duyurdu.  Rus ordusu bir süre beklemeye geçiyor. Bu süre zarfında Mariupol'deki sivillere insani koridor açılacak.

  08:00 Singapur Rusya'ya uygulayacağı yaptırımların ayrıntılarını açıkladı. Bakanlığın internet sitesinde yer alan detaylara göre, belirlenen Rus bankalarına ve kuruluşlarına mali tedbirler uygulanacak. Singapur Güneydoğu Asya'da Rusya'ya yaptırım uygulayan ilk ülke oldu.

  07:06 Washington Post gazetenin güvenliğini korumak için Rusya'daki muhabirler tarafından üretilen haberlerde artık personel isimlerine yer vermeyeceğini duyurdu.

  06:47 ABD'nin Ukrayna'daki Büyükelçiliği, Rus ordusunun Ukrayna'nın Energodar kentindeki Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırısını kınadı.

  06:16 Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları üzerine ABD, B-52 Stratofortress bombardıman uçakları ile NATO'nun doğu kanadı üzerinde Almanya ve Romanya ordularıyla birlikte tatbikat düzenledi. 

  06:00 Ukrayna'nın stratejik liman kenti Mariupol, Rus güçleri tarafından ablukaya alındı. Mariupol belediye başkanı Vadym Boychenko 400.000 kent sakininin bir kısmının güvenli bir şekilde tahliyesine izin vermek için askeri yardım ve insani bir koridor istedi.

  05:45 ABD'nin BM büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Rus kuvvetlerinin şu anda Ukrayna'nın en büyük ikinci nükleer tesisine yaklaştığını söyledi ve tehlikenin devam ettiği konusunda uyardı.

  05:30 Bloomberg'in aktardığı bilgiye göre göre Samsung, Rusya'ya sevkiyatları askıya alan en son şirket oldu.Şirket ayrıca bölgedeki insani yardım çabalarına 6 milyon Dolar bağışta bulunacak.

  05:00 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Belçika'nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın diğer çatışmalarda kullandığı acımasız taktikler nedeniyle Ukrayna'daki savaşın muhtemelen siviller için daha da yıkıcı bir hale geleceğini belirterek, Rusya'nın Ukrayna işgaline devam etmesi halinde ABD'nin Ukrayna'ya yönelik desteğinin artacağına dikkat çekti.

  04.15 Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ukrayna'daki Rus işgali devam ederken diğer Dünya liderleriyle görüşmeler gerçekleştirmek üzere önümüzdeki hafta İngiltere ve Letonya, Almanya ve Polonya'ya ziyaret düzenleyeceğini duyurdu.

  03.50 Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ve Avrupa Birliği'ne (AB) müfettiş görevlendirme konusunda çağrı yaptı. Shmyhal, "AB, IAEA ve Ukrayna Devlet Nükleer Düzenleme Müfettişliği temsilcilerinden oluşan barışı koruma gruplarının, Ukrayna'daki 5 nükleer santralin tümünde güvenliği sağlama çağrısında bulunuyorum. Bu bir dünya güvenliği meselesidir" ifadelerini kullandı.

  01.50 Rusya'da "sahte haber" yapanlara hapis cezası öngören yasanın geçmesinin ardından CNN, bu ülkedeki yayınlarını durdurma kararı aldı. Ayrıca Bloomberg de Rusya'daki gazetecilerinin çalışmalarını 'geçici olarak' askıya alacağını açıkladı.

  00.40 Ukrayna lideri Vladimir Zelenski, yaptığı açıklamada NATO'ya sert bir tepki göstererek, "İttifakın bugün yapabileceği tek şey, Ukrayna'ya 50 ton dizel akaryakıt yakıt tedarik etmek! Muhtemelen Budapeşte Memorandumu'nu yakalım ki daha iyi yansın diye. Yeni saldırıların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna'nın hava sahasını kapatmama kararı aldı. Bu günden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek!" ifadelerini kullandı.

  00.18 Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Sumy Oblastı'na bağlı Trostyanets kenti Rus güçlerinin eline geçti. Ukrayna basınının iddiasına göre; Rus askerleri ambulansların giriş-çıkışını engelliyor. Bölgede yaşayanlar dükkânlar yağmalandığı için yiyecek satın alamıyor. Kentte elektriklerin de kesik olduğu bildirildi.

   

  00.00 Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Putin ile görüşme gibi bir niyeti olmadığını ancak ABD'nin yine de diplomasi kapılarını açık tuttuğunu söyledi.

  23.30 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna saldırısına ilişkin "sahte bilgi yayanlara" 15 yıla kadar hapis cezası verilebilmesine olanak tanıyan kararnameyi imzaladı.

  23.10 Birleşmiş Milletler savaşın başladığı tarihten itibaren Ukrayna'da ölen ve yaralanan sivillerin sayısının 1000'i geçtiğini açıkladı.

  23.57 Dünyanın gözü Rusya - Ukrayna krizinde. Rusya'dan peş peşe kararlar gelmeye devam ediyor. Twitter ve Facebook'a erişim engeli getiren Putin yeni tasarıyı imzaladı.

  23.41 Rusya ordusu tarafından askeri operasyonların ilk gününde, Rusların elinden alınan Nikolaev kentindeki Kulbakino Havaalanı’na Ukrayna birlikleri tarafından operasyon düzenlendi. Operasyonun ardından Rus askerlerinin havaalanında büyük kayıplar verdiği bilgisi paylaşılırken, Ukrayna askerleri tarafından Rusların elinden alınan havaalanına yeniden Ukrayna bayrağı çekildi.

  23.21 Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, “Rusya, Ukrayna’yı yıkmaya karar vermiş” dedi.

  22.37 Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatın ardından G7 ülkeleri tarafından yayınlanan ortak bildiride, “Rus saldırganlığına yanıt olarak daha ciddi yaptırımlar uygulamaya devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

  22.35 Beyaz Saray, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları konusunda soruşturmalarının sürdüğünü ve sivillerin kasıtlı hedef alınmasını "savaş suçu" olarak değerlendireceğini bildirdi.

  22.22 Putin, orduyla ilgili yapılan 'sahte haberler' için hapis cezası getiren yasayı imzaladı.

  BLINKEN'DAN AÇIKLAMA

  22.07 ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Her türlü tehdide karşı hazır olmak istiyoruz. En büyük yaptırım pakedini devreye soktuk.Rus ekonomisi serbest düşüne geçti. Rusya giderek yalnız ülke konumununa düşüyor. NATO'nun her karışını korumaya hazırız. Diyalog ve diplomasi kapısını açık tutacağız.NATO uçaklarının Ukrayna hava sahasına girmesi demek bir savaşın çıkması anlamı geliyor. Biz bu savaşa dahil olmayacağız, savaşa girmeyeceğiz." dedi.

  21.56 Kiev'de yine siren sesleri yükseldi.

  21.10 Rusya, sosyal medya devi Facebook'u erişme engelledi.

  21.05 Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Gennady Gatilov yaptığı açıklamada "Ukrayna ile Türkiye'de buluşma teklifi iyi fikir" ifadelerini kullandı.Gatilov, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Türkiye'de bir araya gelmesini desteklediklerini bildirdi.

  'UKRAYNA DÜŞERSE AVRUPA DÜŞER'

  20.39 Rusya BM temsilcisi Vasily Nebenzya, Rus askerlerinin Ukrayna'da nükleer tesise saldırdığını yalanlayarak, "Ukraynalı milliyetçilerin veya diğer terörist güçlerin mevcut durumdan faydalanması engellenmelidir" dedi.

  20.30 Zelenskiy yeni açıklama yaptı. Avrupa'ya seslenen Zelenskiy, 'Ukrayna düşerse Avrupa düşer' dedi.

  20.15 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Mihaylo Podolyak, “3. Dünya Savaşı çoktan başladı kimse bunu görmüyor. BM Güvenlik Konseyi Başkan Putin'den bunun bir daha gerçekleşmeyeceğini söylemesini bekliyor. Putin'i Ukrayna sınırlarına saygı göstermeye çağırıyoruz. Bu saldırılar derhal durdurulmalıdır." dedi.

  20.09 Birleşmiş Milletler ABD Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, "Nükleer tesisler bu çatışmanın bir parçası olamaz" dedi.

  19.57 Von der Leyen, "AB, savaş durmazsa Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulamaya hazır" dedi.

  19.57 BM, Rusya'nın Ukrayna'daki Zaporijya Nükleer Santrali'ne saldırısının uluslararası insani hukuku ihlal ettiği uyarısı yaparak, nükleer bir felaket yaşanmaması çağrısında bulundu.

  19.34 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede Ukrayna'daki son gelişmeler ele alındı.

  19.30 BBC, gazetecilerini Rusya'dan çekeceğini söyledi.

   

  18.50 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile telefonda görüştü. Rus İnterfax haber ajansına göre; Putin, Scholz'a "Ukrayna ile diyaloğa hazır olduğunu fakat Kiev Yönetimi'nin Rusya tarafından sunulan şartları yerine getirmesi gerektiğini" söyledi.

  18.40 Dış politikada tarafsızlık ilkesiyle 19'uncu yüzyıldan bu yana çatışan tarafları uzlaştırma rolü üstlenen İsviçre, Rusya'nın Ukrayna işgalinde ilk kez taraf olmuştu. Rusya'ya karşı yaptırım kararı alan İsviçre, Vladimir Putin'le yakın bağları olan daha fazla kişinin mal varlıklarını donduracağını açıkladı. Yapılan açıklamada "Çift kullanımlı malzemelerin Rusya'ya ihracatı, son kullanıcıya bakılmaksızın, yasaklandı. Ayrıca Rus askeri ve teknolojik gelişmesine ya da savunma ile güvenlik sektörünün gelişimine katkı sağlayacak ürünleri ihracatı da yasaklandı" ifadesi yer aldı.

  18.38 Zelenskiy, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü. Görüşmeyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Zelenskiy, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne üye olma konusunun gündemde olduğunu belirtti.

  18.25 Ukrayna'nın Azak Denizi kıyısındaki Mauripol kentinde elektrik, su ve ısınma sisteminin olmadığı açıklandı. Gıdanın da tükendiğini duyuran belediye başkanı, şehrin ateş altında olduğunu hatırlatarak acil askeri yardıma ihtiyaç duyduklarını söyledi.

  18.22 Microsoft, Rusya'daki yeni ürün ve hizmet satışlarını 'askıya aldı'

  17.42: Putin, Almanya Başbakanı Scholz’a Rusya ile Ukrayna arasında hafta sonu üçüncü tur görüşmelerin yapılacağının öngörüldüğünü söyledi.

  17.27 Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Putin'i Ukrayna'daki düşmanlıkları sona erdirmeye ve yardıma izin vermeye çağırdı.

  Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Scholz, Rus liderliğini tüm düşmanlıkları derhal durdurmaya ve güç durumdaki bölgelere insani yardım erişimine izin vermeye çağırdı.

  'ÜÇÜNCÜ GÖRÜŞME HAFTA SONU YAPILACAK'

  17.23 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamada Rusya ile üçüncü tur görüşmenin hafta sonu yapılmasının planlandığı bilgisine yer verildi.

  17.01 BM diplomatları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin New York'ta TSİ 19.30'da acil bir toplantı yapacağını söyledi.

  16.30 Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'nın güneyindeki Zaporijya nükleer santralini bombalaması sonucu çıkan yangında çok sayıda kişinin öldüğünü veya yaralandığını söyledi.

  16.24 Duma Başkanı Volodin, Ukrayna lideri Zelenski'nin Ukrayna'dan ayrıldığını iddia etti. Rus basınına konuşan Volodin, 'Zelenski Polonya'da' dedi.

  15.52 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 'Daha kötü saldırılar olacak, daha kötüsünü göreceğiz' dedi.

  15.47 Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Zaporizhzhia nükleer santralinin bombalanmasını şiddetle kınadı ve uluslararası toplumu Rusya'yı güçlerini santralden çekmeye zorlamaya çağırdı.

  14.58 Kremlin'den yapılan açıklamada 'Bundan sonra ne olacağı Ukrayna'nın tavrına bağlı' denildi. Açıklamada Rus vatandaşlarına ise 'Putin'in etrafında birleşin' çağrısı yapıldı.

  14.38 Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada 'Ukrayna'da bekleyen; Türk sahipli/işletenli 23 gemideki 199 Türk personelin 26'sı tahliye edilmiş, 173 personelin tahliyesi için Dışişleri Bakanlığımız koordinesinde çalışmalar devam etmektedir. Limanlarımızdan, Rus limanlarına gemi trafiği ve liman operasyonları sürmektedir' denildi.

  14.37 Rusya'da haber kurumları üzerindeki baskı artıyor. Bu hafta iki Rus haber kanalı yayınlarını durduracağını açıkladı. Bunun ardından da bugün, Rus haber ajansı RIA, ülkede BBC Rusça servisi, Meduza ve Radio Liberty'e erişimin engellendiğini bildirdi.

  RIA'nın açıklamalarına göre kısıtlanan platformlar listesine en son Almanya merkezli Deutsche Welle'nin (DW) haber sitesi de eklendi.

  Rusya, geçen ay Ukrayna işgalinden önce DW'nin Rusça servisini kısıtlamış, bazı gazetecilerin akreditasyonunu iptal etmişti.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  PUTİN'DEN DÜNYAYA ÇAĞRI

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelere ilişkileri normalleştirme çağrısında bulunduğu konuşmasında, 'Komşu ülkelerimize karşı kötü bir niyetimiz yok' dedi.

  Putin, Rusya’nın Kaliningrad kentindeki Mareşal Rokossovskiy gemisinin bayrak çekme törenine video konferans yoluyla katıldı. 

  Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırılardan sonra Batılı ülkelerden kendilerine yönelik ekonomik yaptırımlara da karşılık veren Rus lider , 'Eğer birileri Rusya ile iş birliği yapmak istemezse de her halükarda karşımıza çıkan görevleri yerine getirecek ve kazanacağız, zira yeni beceriler ediniyoruz' dedi.

   Putin, 'Tekrar şunu vurgulamak istiyorum. Komşu ülkelerimize karşı kötü bir niyetimiz yok, onlara durumu tırmandırmamalarını, herhangi bir kısıtlama getirmemelerini tavsiye ederim. Biz tüm yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz ve öyle yapmaya devam edeceğiz. Durumu tırmandırmak veya ilişkilerimizi daha da kötüleştirmek için bir neden görmüyoruz. Tüm eylemlerimiz yalnızca Rusya’ya karşı birtakım dostça olmayan adımlara yanıt olarak gerçekleştiriliyor. Herkes ilişkileri normalleştirmeyi düşünmeli' ifadelerini kullandı.

  14.23 Başkent Kiev'de füze enkazı yangına neden oldu.

  14.12 Rus basını Kuzey Akım-2'nin operatör şirketi Nord Stream AG'nin iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

  14.07 Rusya Devlet Başkanı Putin'den yaptırımlar ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Ülkelere çağrı yapan Putin 'Rusya ile ilişkilerinizi normalleştirin' mesajı verdi.

  Putin ayrıca Rusya'nın diğer devletlere karşı ekonomik yükümlülüklerini yerine getireceğinin de altını çizdi.

  13:54 BM İnsan Hakları Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'daki hak ihlallerini soruşturacak bağımsız bir komisyon kurulmasına ilişkin tasarıyı kabul etti. 47 sandalyeli konseyin ezici bir çoğunluğu, Rusya'ya mümkün olan en üst düzey soruşturmayı başlatmak için oy kullandı.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  12.50 Rus güçleri, dün gece çatışmalar sırasında yangın çıkan Zaporijya Nükleer Santrali'ni ele geçirdi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "Reaktörler zarar görmedi, radyoaktif sızıntı yok" ifadeleri yer aldı.

  12.28 Belçika'nın başkenti Brükse'lde Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliğinin (AB) de katılımıyla NATO Dışişleri Bakanlarının olağanüstü toplantısı için NATO karargahına gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı öncesi İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ile görüştü.

  12.20 Ukrayna lideri Zelenskiy, nükleer santral saldırı ile ilgili, "Rus ordusu Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırdı ve Rus tankçıları, nereyi vurduklarını iyi biliyordu. Çernobil'den 6 kat büyük bir felaket olabilirdi. Bu bir terördür" dedi.

  11.58 Çernihiv'deki hava saldırılarında ölü sayısı 33'den 47'ye yükseldi. Çernigiv Devlet İdaresi, son 24 saatte 11 yangının söndürüldüğünü, 10 tanesinin hava saldırısı sonucu meydana geldiğini bildirdi.

  11.51 NATO'dan Rusya'nın Ukrayna'daki nükleer santrali vurması ile ilgili ilk tepki geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konu ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

  'Nükleer santrale yönelik saldırıyla ilgili raporlar gördük. Bu sadece bu savaşın pervasızlığını ve onu sona erdirmenin önemini, Rusya'nın tüm birliklerini geri çekmesinin ve diplomatik çabalara iyi niyetle başvurmasının önemini gösteriyor.'

  11.13 Rus parlamentosu, silahlı kuvvetleri hakkında 'sahte' bilgi yaymayı suç sayan bir yasa çıkardı.

  Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna'daki eylemleri hakkında sözde 'yanlış bilgi' yayarak yeni yasayı çiğnediği tespit edilenler üç yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

  10.39 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda Rusya birliklerinin operasyonel rezervlerinin çoğunu Kiev'i kuşatma girişimi sırasında tükettiğini ve yedek beklediğini duyurdu.

  Paylaşımda Rus birliklerinin Ukrayna'nın liman kenti Mariupol'u kuşatmayı başardığı aktarılıyor.

  İngiltere Savunma Bakanlığı ise Twitter'da yaptığı paylaşımda Mariupol'un henüz Ukrayna kontrolünde olduğunu, ancak "Yüksek ihtimalle Rus birlikleri tarafından çevrelenmiş" olduğunu belirtti. Bakanlık, şehrin sivil altyapısının yoğun füze saldırılarına maruz kaldığını ekledi.

  10.35 Ukrayna Rus ordusunun kayıplarını açıkladı. Söz konusu açıklamaya göre, savaşın başından bu yana 9 bin 166 asker öldürüldü, 251 tank, 105 top, 939 zırhlı araç ve 33 uçak imha edildi.

  10.28 Norveç hükümeti, Rusya ile bilim ve eğitim alanındaki işbirliğini dondurduğunu açıkladı.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  09.36 Zapororozhye Bölgesi Askeri İdaresi, Rus kuvvetlerinin nükleer santralde olduğunu söyledi.

  9:21 Airbnb, Rusya ve Belarus’taki faaliyetlerini sonlandırdı

  08.34 Elon Musk Ukrayna’ya, uydu üzerinden internet bağlantısı sağlayan Starlink terminalleri gönderdikten sonra kullanıcıların Rusya tarafından hedef alınmaması için uyarılarda bulundu.

  08.32: Rusya'nın Zaporijya nükleer santraline saldırısından sonra çıkan yangınla ilgili yapılan açıklamada şu an radyasyon seviyesinin normal değerde olduğu duyuruldu.

  07:49 Ukrayna tarafından son gelen bilgiler Avrupa'nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santralinde yangının kontrol altına alındığı yönünde.

  06.00: ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmede Rusya'ya Ukrayna'daki Avrupa'nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki askeri operasyonlarını durdurması ve itfaiye güçlerinin alana erişimine izin vermesi çağrısında bulundu.

  05.00: Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy "Bunu tarihte hiçbir ülke yapmadı. Rusya'yı derhal durdurmalıyız. Yoksa bu Avrupa'nın sonu olacak" dedi.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  04.50: Ukrayna'da Rusya güçlerinin yaklaştığı Avrupa'nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santralinde yangın çıktığı bildirildi.

  Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar Rusya'nın saldırılarına ilişkin, "Malesef bu savaş olmaktan çıktı. Bu Ukrayna halkını yok etme girişimi. Ukrayna silahlı kuvvetleri ve diğer birlikleri düşman saldırılarını durduruyor. Rusya bu savaşı maddi ve manevi kaybettiğini anlayınca daha fazla saldırıya geçti," dedi.

  01.59 Kiev'de büyük bir patlama sesi duyuldu.

  01.40 Rus ordusunun taarruzu altındaki Kiev'de güçlü bir patlama yaşandığı bildiriliyor.

  İş insanı İrfan Kırmızı patlamanın ardından CNN TÜRK ekranlarında son durumu anlattı: Patlamanın şiddetiyle evimin camları çatladı

  00.02 Karadeniz'de Odessa açıklarında top mermisi isabet eden ve batan 'HELT' adlı Estonya gemisinin altı mürettebatının kurtarıldığı açıkladı. Ukrayna Parlamentosu'nun Twitter adresinden yapılan açıklamaya göre; mürettebatın sağlık durumları iyi.

  23.50 SpaceX CEO'su Elon Musk, uyduya dayalı internet hizmeti sunan sistemi Starlink'in kullanılması için Ukrayna'ya kamyon dolusu anten gönderdi. Ancak CNN Business'a konuşan siber güvenlik uzmanları, savaş zamanlarında uydu hizmetlerinin kullanılmasının tehlikeli olduğuna işaret etti. Tarihte devletlerin uydu sinyallerini düşmanların yerini belirlemek ve onları hedef almak için kullandığı biliniyor.

  23.45 Çekya, Ukrayna ordusuna desteğe giden vatandaşları için Çekya Anayasasındaki ceza maddelerinin uygulanmayacağını açıklayarak, 5 yıllık hapis cezasından muaf olacaklarını ifade etti.

  23.08 Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları devam ederken, Mıkolayiv kentinde Rusya’ya ait çok sayıda hava savunma sistemi ele geçirildi. Tunguska tipi hava savunma sistemleri, Ukraynalılar tarafından ateşe verilirken, yanan araçların görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

  22.55 Kiev'de yeniden siren sesleri çalıyor.

  22.41 Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Hırvatistan’dan Ukrayna’ya 200 paralı askerin geldiğini, ABD’nin de bunun hazırlığında olduğunu öne sürdü.

  22.40 ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Whendy Sherman'ın 4-5 Mart tarihleri arasında Ankara’yı ziyaret edeceği öğrenildi.

  22.20 Beyaz Saray, ABD’nin Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, 19 oligark ve 47 aile üyesi ile yakın iş arkadaşlarını yaptırım listesine aldığını ve bu kişilere vize kısıtlaması uygulayacağını açıkladı.

  21.46 Beyaz Saray, (Zelenskiy'nin çağrısına karşılık) Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasının Rusya ile savaşa yol açabileceği gerekçesiyle bu adımı atmayacaklarını bildirdi.

  21.21 Lviv'den yolan çıkan CNN TÜRK aracına Kiev yakınlarında hedef alındı. Hande Fırat, araçlarının lastiklerine ateş açıldığı ve konvoy ile birlikte geri döndüklerini bilgisini verdi.

  21.03 Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı, Rus tanklarının Zaporijya Nükleer Santrali'nin yanındaki kasabaya girdiğini duyurdu. Aynı yetkili, Rus güçlerinin Avrupa'nın en büyük nükleer santralinin yakınlarındaki bir kasabada ateş açtığını ifade etti.

  20.36 Rusya ve Ukrayna arasındaki ikinci tur müzakereler sona erdi.  3. tur müzakerelerin önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

  20.04 Rusya Devlet Başkanı Putin canlı yayında açıklamalarda bulunuyor. Putin açıklamalarına 'Operasyonlarımız devam ediyor" mesajı ile başladı. Putin açıklamasında, "Özel askeri harekat planladığımız gibi devam ediyor. Koyduğumuz tüm hedeflere ulaşıyoruz." şeklinde devam etti.

  19.43 Donetsk Oblastı’nda yer alan Mariupol’de de Rus saldırılarında sivil alanlar hedef alındı. Kentte birçok binada yangın çıkarken, Ukrayna Devlet Acil Servisi ekipleri kentte zarar gören sivilleri tahliye için çalışma başlattı.
  Sumi Oblastı’nda yer alan Okhtyrka kentinde de Rus ordusunun düzenlediği hava saldırısında bazı stratejik noktalar ve sivil alanların vurulduğu aktarıldı. Ekipler enkaz altındaki onlarca kişiyi kurtarmaya çalışırken, saldırıda kentteki termik santralin vurulduğu ve dumanların yükseldiği ifade edildi.

  19.34 Rusya’nın roket saldırısı düzenlediği Ukrayna’nın Çernihiv kentinde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ukrayna Devlet Acil Servisi tarafından yapılan açıklamada, yerel saatler 15.00 sularında başlayan saldırılarda sivil yerleşim yerlerinin harabeye döndüğü ve onlarca sivilin enkaz altında kaldığı belirtildi. Servis, arama-kurtarma çalışmaları sırasında çok sayıda kişinin cansız bedenine ulaşıldığını ve can kaybının 9’dan 22’ye yükseldiğini duyurdu.

  19.21 Ülkenin Zaparojiy Bölgesi’nde bulunan Energodar şehrinin Belediye Başkanı Dmitro Orlov, şehrin saldırı altında olduğunu ve 100 araçlık Rus konvoyunun şehre yaklaştığını açıkladı. Orlov, "Düşmanın yüz araçlık konvoyu yaklaşıyor. Caddeleri terk edin ve camdan uzak durun. Şehrin girişinde çatışmalar yaşanıyor. Arkadaşlarımız düşmanın ilerlemesini durdurmak için ellerinden geleni yapıyorlar. İlk belirlemelere göre sivil binalar zarar gördü. İşgalciler sivillere saldırdı. Ölü ve yaralılar netleştiriliyor" dedi.
  Enegodar’da halk Rus ordusunun şehre girişini ve kentteki nükleer santrali ele geçirmesini engellemek amacıyla yollara barikatlar kurmuştu.

  19.04 CNN TÜRK'e konuşan Siyamend Kaçmaz "Görüşmenin başında tarafların tokalaştığını gördük. Öncelik insani koridor." bilgisini paylaştı.

  18.57 Rusya’nın bombardımanı altındaki Ukrayna’nın başkenti Kiev’de milletvekilleri yasa tekliflerini onaylamak üzere parlamentoda toplandı. Milletvekilleri, Ukrayna Milli Marşı’nı okumasının ardından kanun tekliflerini onayladı. Onaylanan teklifler arasında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ilan ettiği ülke genelindeki seferberlik, işgalci Rus ordusuna yardım ve yataklığa ceza, Rusya lehine işe yarar kıymetli bilgilerin ve reklamların çalışmaları, Rusya’ya ait mülkiyetlere el konulması, yağmacıların cezalandırılması yer aldı.

  18.56 Ukrayna’nın Odessa şehrinde Ukraynalı askerler ve gönüllü siviller için oluşturulan acil yardım koordinasyon merkezi merkezinden her gün binlerce kişiye gıda ve insani yardım malzemeleri ulaştırılıyor.

  18.05 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ateşkes görüşmeşeri devam ederken açıklamalarda bulundu. Zelenskiy yaptığı açıklamada "Rus ordusu bizden çok daha büyük belki 5 kat daha büyük. Buraya naaşlarını yakmak için özel araçlar bile getirdiler.' ifadelerinde bulundu. Zelenskiy Rus annelere seslendi: Anneler lütfen gelin çocuklarınızı alın. Gencecik insanların yeri morglar olmamalı. Zelenskiy tüm dünyaya çağrıda bulundu 'Rusya durdurulmazsa daha çok fazla insan hayatını kaybedecek.' sözlerini kullandı. Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile önkoşulsuz olarak konuşmaya hazır olduğunu ifade etti.

  18.00 Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin ikinci turu başladı

  17.16 Putin ile telefon görüşmesi yapan Macron'dan kötü bir haber geldi. Yardımcısı Macron'un Ukrayna'da 'daha kötüsünün geleceğine' inandığını belirtti. Açıklamada Putin'in Ukrayna'nın tamamını ele geçirmeyi hedeflediği bilgisinin altı çizildi.

  17.11 Gürcistan AB üyeliği için resmi başvuruda bulundu.

  17.10 Ukrayna Parlamentosu BM ve diğer uluslararası örgütlerden ülkeye barış gücü göndermesini istedi.

  16.50 Ukrayna heyeti Rusya ile müzakerelerin yapılacağı bölgeye ulaştı.

  16.46 Birleşmiş Milletler, Ukrayna Savaşı nedeniyle ülkede 2 milyon kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı.

  16.30 Vali Viacheslav Chaus, Ukrayna'nın Chernihiv bölgesinde Rus hava saldırısının iki okul ve evi hedef alması sonucu en az dokuz kişinin öldüğünü ve dört kişinin de yaralandığını söyledi.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  15.43 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba'dan Rusya'ya yeni bir suçlama geldi. Kuleba Rusya'nın Ukrayna'yı suçlamak için sahte bir operasyona hazırlandığını belirtti. Kuleba Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

  'Haberler endişe verici... Ruslar, Rusya sınırındaki Popovka köyündeki birden fazla roket fırlatma sistemini kendi bölgelerine doğrultmuş olabilir. Rusya'nın eylemlerinin barbarca niteliğini bilerek, Ukrayna'yı suçlamak için sahte bir operasyon hazırlanabileceğinden korkuyoruz.'

  15.40 Ukrayna Başbakanı AB'nin Ukrayna'ya 1.2 milyar euro yardım sağlayacağını duyurdu.

  15.35 Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko kritik öneme sahip Gostomel'den yeni görüntüler paylaştı.

  Geraşçenko Telegram hesabından yaptığı paylaşımda günlerdir Rus ve Ukrayna birlikleri arasında çatışmalara sahne olan Gostomel'de kontrolün yeniden sağlandığını duyurdu.

  14.41 Fransa Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Macron ile Putin 90 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Macron bu görüşmenin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile de görüştü.

  Rusya-Ukrayna müzakerelerinin saat 15.00'te başlaması bekleniyor.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  RUSYA'DAN MÜZAKERE AÇIKLAMASI

  Ukrayna ile müzakerelerde Rus heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladimir Medinsky, "Müzakereler Ukrayna tarafıyla planlandığı yerde, Belarus'un Brest bölgesinde gerçekleştirilecek, temas halindeyiz. Sanırım görüşmeler saat 15.00'te başlayacak" dedi.

  14.44 Uluslararası haber ajansları son dakika koduyla duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, güvenlik konseyini olağanüstü toplantıya çağırdı.

  14.01 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Artık savunma pozisyonundan karşı taarruz pozisyonuna geçiyoruz, Zafere yaklaşıyoruz' denildi.

  13:41 BM Ukrayna'ya yardım için şimdiden 1,5 milyar dolar toplandığını açıkladı.

  13.40 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Almanya'nın Ukrayna'ya bir parti daha silah yardımı yapacağını duyurdu. Geçtiğimiz saatlerde Alman basını Berlin'in Ukrayna'ya uçak savar füzesi göndereceğini duyurmuştu.

  13.26 Kremlin Sözcüsü Peskov, Rus heyetinin Ukraynalı müzakerecileri beklediğini açıkladı. Peskov açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

  'Bildiğiniz gibi heyetimiz dün gece zaten oradaydı. Dün gece Ukraynalı müzakerecileri bekliyordu... Sabah onları bekliyordu ve dürüst olmak gerekirse hala bekliyor.'

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  12.28 Uluslararası ajanslar, Rusya Maliye Bakanlığı'nın kararını son dakika olarak duyurdu. Bakanlık, döviz ve altın alım işlemlerini mali kurallar çerçevesinde yıl sonuna kadar durduracağını açıkladı.

  12.27 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: "Krize çözüm bulunacağından şüphem yok. Karşılıklı çıkarlar gözetilecek" 

  12.05 Japon otomobil üreticisi Suzuki, Rusya'ya teslimatları askıya aldı

  11.14 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Korgeneral Valery Zaluzhny Kiev'de bir Rus SU-30 uçağının düşürüldüğünü duyurdu. Zaluzhny, 'Hava savunma sistemimiz mükemmel çalıştı' dedi

  11.11 İngiltere güvenlik bakanı Damian Hinds Sky News'e verdiği demeçte Rus ordusunun sadece Ukrayna için değil, Avrupa ve Dünya için de hemen tehlike oluşturan 'acımasız bir işgalci güç' olduğunu söyledi.

  10.45 Rus ve Belaruslu sporcular Paralimpik Oyunları’na katılamayacak. Uluslararası Paralimpik Komitesi, başta sporcuların ülkelerinden bağımsız bir şekilde yarışabileceğini açıklamıştı.

  10.23 Rus birlikleri kuzeyden kent merkezine yaklaşıyor. Kiev'de işgale karşı önlemler artırıldı.

  09.58 Rusya Savunma Bakanlığı bugüne kadar 1612 Ukrayna askeri hedefinin vurulduğunu açıkladı.

  09.45 DPA haber ajansının bakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Alman ekonomi bakanlığı Ukrayna'ya 2 bin 700 uçaksavar füzesi tedariğini onayladı.

  Rusya - Ukrayna savaşının 8'inci gününde Herson'dan çelişkili haberler geliyor. Dün Rusya'nın ele geçirdiğini açıkladığı kentin belediye başkanı konuştu. Rus Jetleri İsveç hava sahasını ihlal etti. Japonya'nın Rus işgali nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalan Ukraynalı mültecileri kabul edeceğini söyledi. İşte dakika dakika bölgede yaşananlar...

  09.00 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Rusya'nın kredi notunu "Baa3"ten "B3"e düşürdü.
  Moody's'den yapılan açıklamada, Rusya'nın kredi notunun düşürüldüğü ve ülkenin kredi notunun daha fazla düşüş için incelemede kalmaya devam ettiğinin altı çizildi.

  Açıklamaya göre, Rusya'nın kredi notu "Baa3"ten "B3"e düşürüldü.

  08.27 Rusya, bireysel dövüz alımlarına yüzde 30 komisyon getirdi.

  08.13 Rusya’nın “Ukrayna Hint öğrencileri rehin aldı, canlı kalkan olarak kullanıyor” açıklamasına Delhi’den yalanlama geldi.

  Moskova, “Ukrayna Hint öğrencilerin Rusya’ya kaçmasını engellemek için elinden geleni yapıyor” iddiasında bulunmuştu.

  Konu hakkında bir açıklama yapan Hindistan Dışişleri Bakanlığı, “Rehin alındığını duyduğumuz tek bir öğrenci bile yok” ifadelerini kullandı. Açıklamada Hindistan’ın Ukraynalı yetkililerden, Hint öğrencilerin ülkelerine dönebilmesi için yardımcı olmalarını talep ettiği de yer aldı.

  Harkiv kentinde binlerce Hint öğrencinin mahsur kaldığı aktarılıyor. Hindistan bir süredir bu öğrencileri çıkarmak için çaba gösteriyor.

  07.53 Rusya’da binlerce bilim insanı ve bilim muhabiri, Rusya’nın işgaline karşı bir bildiri yayınladı.

  Ukrayna’nın işgalini “haksız ve anlamsız” olarak niteleyen bildiriye ülkenin önde gelen bilim insanları da imza verdi. İmzacıların 25’i, Rusya Bilimler Akademisi’nde yer alıyor.

  Metinde Avrupa’da yeni bir savaş başlatılmasının sorumluluğunun tamamen Rusya’da olduğu, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonların derhal sonlanması gerektiği, Rusya’nın eylemlerinin uluslararası bir izolasyona yol açtığı aktarılıyor.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  KİEV'E İNSANİ KORİDOR

  07.57  Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenko, Kiev’i terk etmek isteyenler için insani koridor oluşturulacağını açıkladı. Konaşenko, Kievlilerin şehri güney yönünden terk ederek Vasilkiv kentine gidebileceğini söyledi.

  Fakat bu şehir de işgalin başından beri yoğun Rus bombardımanı altında. Konaşenko Pazartesi günü de benzer bir açıklama yapmıştı.

  07.20 Eski CIA Direktörü David Petraeus, “Batı işgal öncesi Ukrayna’ya hava savunma sistemleri göndermemiş olsaydı bugün Rusya Ukrayna’da hava üstünlüğünü kurmuştu” dedi.

  BBC’ye konuşan Petraeus “Rus hava kuvvetlerinin dilediği gibi uçabilmesi beklenirdi ama bu sistemler nedeniyle bunu başaramıyorlar” dedi.

  Petraeus, birden fazla Rus savaş uçağının düştüğüne dair doğrulanmış bilgilerin olduğunu, bu durumun Rusya’nın sahada büyük kayıplar verdiğini gösterdiğini söyledi.

  07.05 ABD Dışişleri Bakanlığı, Kremlin'i Rusya'da 'medya özgürlüğüne ve gerçeğe tam bir saldırı' yapmakla suçladı.

  06.12 Ticaret verilerine göre, Brent petrolün fiyatı 9 Eylül 2013'ten bu yana ilk kez varil başına 116 doları aştı.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  05.54 New York Times'ın haberine göre Kırım yarımadasının kuzeybatısındaki Herson Ruslar tarafından ele geçirildi. Şehrin belediye başkanı ve ABD istihbaratı, şehrin tamamen ele geçirildiğine itiraz etti.

  Herson belediye başkanı Igor Kolykhaiev, işgalci birliklerle pazarlık yaptığını belirtti.

  05.07 Başbakan Fumio Kishida, Japonya'nın Rus işgali nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalan Ukraynalı mültecileri kabul edeceğini söyledi.

  RUS JETLERİ İSVEÇ HAVA SAHASINI İHLAL ETTİ

  04.47 Dört Rus savaş jeti İsveç hava sahasını ihlal etti. Ordu, iki Rus SU27 ve iki SU24 savaş uçağının Baltık Denizi'ndeki İsveç adası Gotland'ın doğusundaki İsveç hava sahasına kısa süreliğine girdiğini söyledi.

  İsveç Savunma Bakanlığı Rusya'nın bu halesi üzerine kınama yayınlandı. Rusya'nın bu hamlesinin sorumsuzca olduğunun altını çizen Hava Kuvvetleri Komutanı Edström konu ile ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

  'Arka plandaki mevcut durum göz önüne alındığında, bu olayı çok ciddiye alıyoruz. Rusya'nın davranışı sorumsuzca.'

  NATO TEHDİDİNDEN GÜNLER SONRA YAŞANDI

  Geçtiğimiz günlerde, savaş devam ederken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  03.00 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya'nın ülkesine saldırılarının ilk haftasında açıklamalarda bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıyı kınanmasına yönelik taslağın onaylandığını hatırlatan Zelenskiy Ukrayna için lehte oy veren her ülkeye teşekkür etti. Rusya'yı destekleyen ülkeleri de sayan Zelenski, Rusya'nın daha fazla ülkeyi yanına alamayacağını savundu.

  Rus ordusunun ülkesinde amacına ulaşamayacağını savunan Zelenski, "Ukraynalılar! Her işgalci bilmelidir ki buradan hiçbir şey alamayacaklar, hiçbir yeri fethedemeyecekler. Nereye gitseler yok edilecekler. burada huzur olmayacak, burada yiyecekleri olmayacak, burada tek bir sessiz anları olmayacak. İşgalciler Ukraynalılardan tek bir şey alacaklar: şiddetli tepki" diye konuştu.

  01.51 Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyesi Maryna Fenina'nın Ukrayna'nın Harkiv kentinde topçu ateşi nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. AGİT'ten yapılan açıklamada, Fenina'nın savaş alanı haline gelen şehirde ailesine ihtiyaçlarını götürürken öldüğü aktarıldı.

  01.09 ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna'ya düzenlediği askeri harekat nedeniyle Rusya'yı kınayan ve Ukrayna'yı destekleyen karar tasarını onayladı.

  01.08 Pentagon, Rusya'nın nükleer kuvvetleri teyakkuza geçirdiği açıklaması üzerine yanlış anlaşılmaması için Minuteman III balistik füze tatbikatını ertelediklerini açıkladı.

  01.07 Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı, Rusya'nın Ukrayna işgaline ilişkin soruşturma başlattığını doğruladı. Savcı, delil toplama sürecine başladığını duyurdu.

  Ukrayna - Rusya savaşında son durum

  01.05 Dünya Bankası, Rusya ve Belarus'taki tüm projeleri durdurduğunu açıkladı. 

  00.30 Ukrayna'nın güneyindeki Herson kenti sokaklarında Rus askerleri ve tanklarının gezdiği bildirildi. Belediye Başkanı İgor Koykhayev, Rus güçlerinin zorla belediye binasını girdiğini açıkladı.

  00.22 Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT), belirlenmiş yedi Rus bankası ve onların Rusya merkezli belirlenmiş iştiraklerini Avrupa Birliği kararı ışığında sistem çıkaracağını duyurdu. SWIFT'ten (Küresel Bankalararası Finansal İletişim Derneği) yapılan açıklamada, Rus bankalarının Avrupa Birliği düzenlemesi gereği 12 Mart'ta sistemle ilişiği kesilecek.

  23.59 Başkent Kiev’e ilerleyen Rus ordusuna karşı Ukrayna ordusu, Kiev’e bağlanan yollarda ve köprülerde önlem alıyor. Özellikle Kiev’e bağlanan köprüler patlatılarak kullanılamaz hale getirilirken, Rus ordusuna ait askeri araç ve tankların Kiev’e girmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Kiev’in doğusundaki Baryshivka kırsal bölgesindeki Ukrayna ordusu bir köprüyü daha patlatarak yıktı.

  22.45 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, basın açıklaması sırasında Rus halkına ve Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin'e mesaj gönderdi. Blinken, "Rus halkına mesajım; Biz biliyoruz pek çoğunuz böyle bir savaşta yer almak istemiyorsunuz. Putin'in bu sebepsiz saldırısı, hayatlarınızı nasıl iyileştirilebilir. Yaptığımız ekonomik yaptırımların amacı siz değilsiniz, hükümetinizin bu saldırgan yapısını durdurması. Putin liderlik yapmak istiyorsa, Rus askerlerinin ailelerine dönmelerine izin vermelidir. Biz kapıları açık bırakıyoruz, diplomasinin uygulanması için. Eğer Rusya geri çekilirse, diplomasi yolunu seçerse biz de aynı şeyi yapmaya hazır bulunuruz" dedi. 'Rusya'nın nükleer silah tehditleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz' sorusuna cevap veren Blinken, “Nükleer silahlar tehlikeli, kışkırtıcı ve yanlıştır. Ancak ABD şu anda alarm seviyesini yükseltmek için bir neden görmüyor" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow