hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uluslararası Adalet Divanı Karabağ kararını açıkladı!

  Uluslararası Adalet Divanı Karabağ kararını açıkladı
  expand
  KAYNAKİHA

  Uluslararası Adalet Divanı, Karabağ kararını açıkladı. Buna göre, Azerbaycan'ın,19 Eylül’den sonra Dağlık Karabağ’a geri dönmek isteyen ve Karabağ’dan ayrılmak isteyen kişilerin geçişlerini güvenli, engelsiz ve hızlı bir şekilde yapabilmelerini garanti altına alacağı bildirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik olağanüstü tedbir talebiyle ilgili kararını bildirdi. Kararın 2'ye karşı 13 oyla kabul edildiği öğrenildi.

  Yargıç Joan Donoghue tarafından açıklanan kararda, Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerine uygun olarak, “Azerbaycan, 19 Eylül 2023'ten sonra Dağlık Karabağ'ı terk eden ve Dağlık Karabağ'a dönmek isteyen kişilerin güvenli, engelsiz ve hızlı bir şekilde dönmelerini sağlayacak. Dağlık Karabağ’da kalan ve ayrılmak isteyen kişilerin ise güvenli, engelsiz ve hızlı bir şekilde bölgeden ayrılmalarını sağlayacak" denildi.

  "GÜÇ KULLANIMINA VEYA KORKUTMALARA MARUZ KALMAMALARI SAĞLANACAK"

  Kararda ayrıca, "19 Eylül 2023'ten sonra Dağlık Karabağ'da kalan veya Dağlık Karabağ'a dönen ve burada kalmak isteyen kişilerin, bölgede kaçmalarına neden olabilecek güç kullanımına veya korkutmalara maruz kalmamaları sağlanacak” ifadeleri kullanıldı.
  Karara göre Azerbaycan’ın, 1 numaralı bentte tanımlanan ve gerekli haklara sahip olan kişileri ilgilendiren kayıt, kimlik, özel mülkiyet belgelerini ve kayıtlarını koruması ve muhafaza etmesi de gerekiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan mahkeme, kararın alındığı tarihten itibaren 8 hafta içinde belirtilen geçici tedbirlerin yürürlüğe girmesi yönünde atılan adımlara ilişkin Azerbaycan tarafının bir rapor sunmasını istedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow