hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uzaydan gelip, evin çatısına düştü! NASA doğruladı: Neden olduğu ortaya çıktı…

  Uzaydan gelip, evin çatısına düştü NASA doğruladı: Neden olduğu ortaya çıktı…
  expand
  KAYNAK DHA

  ABD’nin Florida eyaletinde geçen ay bir evin çatısına düşen nesnenin gizemi çözüldü. NASA, nesnenin Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) düşen bir parça olduğunu doğruladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NASA dün yaptığı açıklamada, 2021'den bu yana yavaş yavaş Dünya'nın yörüngesine doğru hareket eden bir kargo paletinin kontrollü bir şekilde dünyaya geri dönmesini beklediklerini fakat bir parçanın 8 Mart'ta Florida'da bir evin çatısına düştüğünü ifade etti. NASA, atmosfere girişte paletin tamamen yanacağını tahmin ettiklerini belirterek, “Mart 2021'de NASA yer kontrolörleri, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun robotik kolunu kullanarak, yörüngedeki ileri karakolda güç yükseltmelerinin bir parçası olarak yeni lityum iyon pillerin teslimatı ve kurulumunun ardından, eskiyen nikel hidrit pilleri içeren bir kargo paletini uzay istasyonundan serbest bıraktı. Paletin, 8 Mart 2024'te Dünya atmosferine giriş sırasında tamamen yanması bekleniyordu. Ancak, bir donanım parçası yanmadı ve Napoli, Florida'daki bir evin çatısına düştü. NASA, nesneyi ev sahibiyle işbirliği yaparak geri aldı ve nesneyi ajansın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde analiz etti.

  Uzaydan gelip, evin çatısına düştü NASA doğruladı: Neden olduğu ortaya çıktı…

  Yapılan incelemede düşen nesnenin pilleri kargo paletine monte etmek için kullanılan NASA uçuş destek ekipmanından kalma bir parça olduğunu belirlendi. Parça, Inconel metal alaşımından yapılmış, 1.6 kilo ağırlığında, 4 inç yüksekliğinde ve 1.6 inç çapındadır” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow