Vladimir Zelenskiy kimdir? Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı oldu

Vladimir Zelenskiy kimdir? Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı oldu

Vladimir Zelenskiy kimdir? sorusunun cevabı, son günlerde dünya gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. Bunun nedeni ise Vladimir Zelenskiy’nin seçimlerden zaferle çıkıp Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı seçilmiş olması… Peki, Vladimir Zelenskiy kimdir? İşte, Ukrayna Cumhurbaşkanı ile ilgili merak edilen detaylar…

Ukrayna, geçtiğimiz günlerde yapılan seçimle yeni Cumhurbaşkanını belirledi. Sandıktan çıkan isim ise oldukça dikkat çekici bir isim… Zira alışılmışın aksine Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı olan Vladimir Zelenskiy eski bir sinema aktörü. Peki, Vladimir Zelenskiy kimdir? İşte son günlerde dünya gündeminin ilk sıralarında yer alan eski sinema aktörü yeni Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile ilgili tüm merak edilenler…

VLADİMİR ZELENSKİY KİMDİR?

Vladimir Zelenskiy 1978 yılında Ukrayna’nın Krivoy Rog şehrinde dünyaya geldi. ilkokulda iyi bir İngilizce eğitimi aldı, yüksek tahsilini ise hukuk üzerine yaptı. Ancak hukuk alanında 2 ay stajyerlik dönemi dışında hiç çalışmayan Zelenskiy, genç yaşta bir komedi grubunun üyesi oldu.

Zelenskiy, Sovyetler Birliği'nden bu yana eğlence sektöründe, sorulara komik cevaplar veren komedi grubu yarışması olan "Neşeli ve Yetenekliler Kulübü"nde (KVN) komedyenlik kariyerine başladı.

"Kvartal 95" ismini verdiği kendi grubu ile yarışmalara katılarak ve gösteriler düzenleyerek şöhreti yakalayan Zelenskiy, daha sonra hem Rusya hem de Ukrayna yapımı çeşitli dizi ve filmlerde rol aldı. Zelenskiy, Ukrayna'da bir televizyon kanalında 2015'te oynadığı "Halkın Hizmetkarı" isimli dizi ile sıradan bir öğretmen iken bir video sayesinde kısa sürede halk kahramanı olarak Ukrayna Devlet Başkanlığına gelen bir karakteri canlandırdı.

Geçen yıl bu dizinden esinlenerek "Halkın Hizmetkarı" partisini kurup siyasete adım atan Zelenskiy, kısa sürede devlet başkanlığına adaylığını açıkladı.

Öte yandan Okul arkadaşı Yelena ile 2003'ten bu yana evli olan Zelenskiy’nin bu evlilikten iki çocuğu bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS