Washington'da paniğe yol açan ses: F-16'lar neden havalandı?

Washington'da paniğe yol açan ses: F-16'lar neden havalandı?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

ABD’nin başkenti Washington'da paniğe yol açan patlamanın nedeni belli oldu. F-16 jetinin ses sınırını aşıp sonik patlamaya neden olduğu bildirildi. F-16'ların havalanma nedeni ve olaydaki yeni detaylar ise dünyada ses getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington'da dün gizemli bir gelişme yaşandı. Eyalet ve çevresinde duyulan patlama sesi kafaları karıştırırken dünya basını da olayı hemen 'Wasghington'da patlama' başlığıyla manşete taşıdı. Twitter'da ise birçok kullanıcı patlama sonrası evlerinin sallandığı anları paylaşırken arka planda duyulan sese dikkat çekti.

 SESLERİN KAYNAĞI NE?

ABD Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu sesin bir patlama olmadığı, jet uçaklarından çıkan sonik patlamalar olduğu bildirildi.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ayrı bir açıklamada ise iki F-16 savaş uçağının radyo yayınlarına yanıt vermeyen özel bir uçağı takip için havalandığı açıklandı. Pilotla iletişim kurulamadı.

Söz konusu özel uçak güneybatı Virginia'da yere çakıldı. ABD basınında küçük uçağı kullanan pilotun baygın olduğu iddiası yer aldı.

Dağlık araziye düşen uçak için hemen arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Polise göre, kurtarma ekipleri, Shenandoah Vadisi'ne düşen uçağı bulmak için saatlerce yürüdü. Kaza alanında ise 4 kişinin cansız bedeni bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uçağın neden tepki vermediği veya neden düştüğü henüz net değil. İngiliz basınında çıkan haberlere göre uçağın oto pilotta uçtuğu bildirildi.

ŞİRKETİN SAHİBİNDEN AÇIKLAMA

Milliyet'te yer alan habere göre uçağın kayıtlı olduğu şirketin sahibi ise küçük uçakta kızı, torunu, dadısı ve pilot dahil olmak üzere 4 kişinin öldüğünü doğruladı.

Facebook üzerinden açıklamalarda bulunan şahıs, uçağın basınç kaybından dolayı düşmüş olabileceğini öne sürdü ve pilotun baygın gözükmesinin nedenini buna bağladı.

Acılı baba kızı ve torunun fotoğraflarını da paylaşıp 'Ailem gitti, kızım ve torunum' ifadesini kullandı.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber