Yeni kriz patladı! Rus ajanı buldular

Yeni kriz patladı! Rus ajanı buldular

Avusturya, yıllardır Rusya adına ajanlık yapan bir albayı yakaladığını açıkladı. Dışişleri Bakanı'nın Moskova ziyaretini iptal eden Viyana yönetimi ise Rusya'dan açıklama istedi. Rusya ise iddialara 'nahoş bir sürpriz' yorumunda bulundu.

Dünya, Avusturya ve Rusya arasındaki yeni krizi konuşuyor.

 

Avusturya'da yıllardır Rusya adına ajanlık yaptığı belirtilen bir albayın yakalandığını açıkladı. Yakalanan  70 yaşındaki albayın Avusturya askeri uçakları ve topçu sistemleri hakkında 1990'ların sonlarından bu yana Rus askeri istihbarat servislerine bilgi aktardığı iddia edildi.

Kronen Zeitung gazetesinde yer alan habere göre albay yaptığı 'hizmetlerin karşılığında' 300 bin euro'ya yakın para aldı. 

Avusturya Savunma Bakanlığı olayla ilgili olarak "şüphelinin kimliğini teşhis edebildiğimiz için çok mutluyuz" açıklamasında bulundu. Savunma Bakanı Mario Kunasek ise "tarafsız bir ülkeye karşı casusluk kabul edilemez" dedi ve Moskova ziyaretini iptal etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avusturyalı bir albayın Rusya'ya casusluk yaptığına yönelik iddiaları 'nahoş bir sürpriz' olarak karşıladıklarını belirterek, "Batılı ortaklarımız maalesef geleneksel diplomasi yerine, kamuoyu önünde bizi suçlayarak mikrofon diplomasisine başvuruyor." dedi.

Geçtiğimiz sene de İngiltere'de yaşayan eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın Salisbury kentinde zehirlenmesi, uluslararası kriz çıkarmıştı. 

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS