hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yunanistan ve İngiltere arasında 'Türk modacı' krizi: Aşağılandık!

  Yunanistan ve İngiltere arasında Türk modacı krizi: Aşağılandık
  expand

  Modacı Erdem Moralıoğlu’nun Londra’da Yunanistan’a ait ‘Elgin Mermerleri’nin önünde defile düzenlemesi, İngiltere ile Yunanistan arasında krize neden oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yunanistan’da Atina Akropolü’nün bir parçası olan ve Elgin Mermerleri (Parthenon Mermerleri) denilen 2.500 yıllık heykeller, 19. Yüzyıl’da İngiltere’ye götürülmüş. Yunanistan, Londra’daki British Museum’da sergilenen Elgin Mermerleri’nin çalındığını ve iade edilmesi gerektiğini savunuyor. İngiltere ise iade etmiyor. Babası Türk, annesi İngiliz olan modacı Erdem Moralıoğlu da geçen cumartesi müzede Elgin Mermerleri’nin bulunduğu Duveen Galerisi’nde defile düzenledi.

  Yunanistan ve İngiltere arasında Türk modacı krizi: Aşağılandık

  AŞAĞILAMA SUÇLAMASI

  Erdem Moralıoğlu, Londra Moda Haftası’nda sergilediği bu yeni koleksiyonunda, Yunan operacı Maria Callas’tan esinlendiği gerekçesiyle defilesi için Elgin Mermerleri’nin önünü seçti. Ancak bu seçim, heykellerin iadesini isteyen Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni’yi çok kızdırdı. British Museum yönetimini Elgin Mermerleri’ne saygısızlıkla suçlayan Mendoni, “İngilizler bu defileye izin vererek eserlerimizi önemsizleştirip, aşağılamıştır, heykeller derhal iade edilmeli” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yunanistan ve İngiltere arasında Türk modacı krizi: Aşağılandık

  BİTMEYEN BİR KAVGA

  İngiltere, Yunanistan’ın istediği Elgin Mermerleri’ni iade etmiyor. Bu yüzden geçen kasım ayında da Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile İngiltere Başbakanı Sunak arasında kriz yaşanmıştı. Londra’yı ziyaret eden Miçotakis, Sunak ile randevusundan bir gün önce Elgin Mermerleri’ni isteyince randevusu iptal edilmişti. Ayağa kalkan Yunanistan, İngiltere’yi yine saygısızlıkla suçlamıştı.

  ‘SİZ DE ÇEKİME İZİN VERDİNİZ’

  Yunanistan’ın Elgin Mermerleri önünde defile yapılması nedeniyle İngilizleri saygısızlıkla suçlaması yanıtsız kalmadı. İngiliz yetkililer de Yunan Kültür Bakanı Linda Mendoni’ye, 2021’de Atina’daki tarihi Panathinaiko Stadyumu’nda Fransız moda devi Christian Dior’a gösteri eşliğinde çekim izni verilmesini hatırlattı. Dior o zaman çekim için Yunanistan’a 900 bin euro (30 milyon TL) ödemişti.

  Kaynak: Milliyet

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow