hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zaporijya ve Donetsk'te Ukrayna'nın karşı taarruzu başladı

  Zaporijya ve Donetskte Ukraynanın karşı taarruzu başladı
  expand

  Uzmanlar, Ukrayna’nın bir süredir beklenen karşı taarruzuna başladığı görüşünde. Veriler, özellikle Zaporijya ve Donetsk’teki cephe hattında büyük askeri hareketlilik olduğunu ortaya koyuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta yeni bir evreye girildiği gözleniyor. Ukrayna ordusunun, beklenen karşı taarruza başladığı yönünde bilgi ve bulgular dikkat çekerken, taarruzun hem güney hem de doğu cephelerinde başladığı ifade ediliyor.

  ABD merkezli Uluslararası Savaş Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, Ukrayna, Rusya pozisyonlarına yönelik karşı saldırıyı başlattı. Tüm cephe hattında askeri faaliyetlerde genel bir artış gözlemlendiğini belirten kuruluş, Ukrayna’nın sahada geniş çaplı saldırı pozisyonuna geçecek üstünlüğü kazanmış olduğunu belirtti. Raporda, Ukrayna güçlerinin hedef ve görevlerinin ayrıntılarına girilmezken “muhtemelen farklı yoğunlukta, çok sayıda yerde birçok girişim oluşacağı ve tek bir büyük operasyon olmayacağı” ifade edildi.

  Nitekim kurumun yayımladığı haritalarda, Zaporijya bölgesindeki cephe hattındaki yoğunluk dikkat çekiyor. Zaporijya’da Ukrayna’nın iki noktadan taarruzu başlattığı, Rus ordusunun şimdilik bu taarruzuna karşı koymayı başardığı ifade ediliyor. Nitekim Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, Zaporijya’da Ukrayna saldırılarının durdurulduğunu belirtmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ‘YENİ BİR AŞAMA’

  Bununla birlikte Donetsk’teki cephe hattında ve Bahmut’ta da ciddi askeri hareketlilik bulunuyor. Yayınlanan raporda, Ukrayna ordusunun Batı tarafından sağlanan ekipmanların bir kısmını taarruzun bu erken aşamasında kaybetmesinin normal olduğuna dikkat çekiliyor ve bunun, taarruzun geleceğini etkilemeyeceği belirtiliyor.

  Washington Post’a konuşan 4 Ukraynalı asker ve memur da, kaybettikleri toprakları geri almak için Ukrayna’nın uzun süredir gündemde olan karşı saldırısının başladığını belirtti. Kaynaklar Ukrayna ordusunun güneydoğudaki cephelerde saldırıları yoğunlaştırarak savaşta, “yeni bir kritik aşamaya girildiğini” ifade etti. New York Times’a göre üç üst düzey ABD yetkilisi de karşı saldırının başladığını doğruladı.

  HERSON’DA ÖLÜ SAYISI HER GÜN ARTIYOR

  Dinyeper Nehri üzerindeki Kakhovka barajının Rusya tarafından havaya uçurulması sonrasında sular altında kalan bölgelerden binlerce sivilin tahliyesine devam ediliyor. Herson bölgesinde hala yüzlerce sivilin tahliye için beklediği ifade ediliyor. Nehrin Rusya tarafından kontrol edilen güney kıyısında ise tahliyelerin daha yavaş ilerlediği belirtiliyor. Sel nedeniyle bölgede hayatını kaybedenlerin sayısı resmi olarak 13’e ulaşırken, bu sayının aslında çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bununla birlikte Norveçli bilim insanları, barajın nasıl yıkıldığıyla ilgili bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışmayla, barajda yerel saatle 02.54’te bir patlama olduğu belirlendi. Ukrayna, Rusya’nın barajı patlatarak sabote ettiğini açıklamış, Moskova ise bunu reddederek barajın Ukrayna saldırılarının etkisiyle yıkıldığını savunmuştu.

  PUTİN NÜKLEER İÇİN TARİH VERDİ!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko ile Soçi’de bir görüşme gerçekleştirdi. Putin, görüşmede, Belarus’a taktik nükleer silah konuşlandırmakla ilgili ‘hazırlıkları 7-8 Temmuz’da tamamlayacaklarını ve sonrasında hemen bu silahları konuşlandırma işine başlayacaklarını’ belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow