hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zelenski: 106 Ukrayna askeri daha ülkeye döndü

  Zelenski: 106 Ukrayna askeri daha ülkeye döndü
  expand
  KAYNAK DHA

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yoğun çatışmaların yaşandığı Bahmut’ta savaşırken Ruslara esir düşen 106 Ukrayna askerinin daha ülkeye döndüğünü duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, günlük ulusa sesleniş konuşmasında Bahmut’ta savaşırken Ruslara esir düşen 106 Ukrayna askerinin daha ülkeye döndüğünü bildirdi. Zelenski, “Bugün esir değişimi üzerinde çalışan ekibimizden olumlu bir sonuç daha aldık. 106 savaşçımız daha Rus esaretinden kurtularak geri döndü. Bahmut’ta savaşıyorlardı. Bu 106 kişi hakkında hiçbir bilgi yoktu ve kayıp olarak kabul edilmişlerdi. Ama onları bulduk ve eve getirdik. 8 subay, 98 asker ve çavuş. Bunu mümkün kılan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

  Ukrayna Devlet Sınır Servisi (DPSU) resmi Telegram hesabından esir değişimiyle ilgili yapılan açıklamada, “Bakhmut yönünde bir mahkum değişimi gerçekleşti. Lviv müfrezesinin 7 sınır muhafızı da dahil olmak üzere Ukrayna'nın 106 savunucusu esaretten döndü. Memleketimize hoş geldiniz, cesur savaşçılarımız!” denildi.

  OLENA ZELENSKA: RUSYA 300 KÜTÜPHANEYİ YOK ETTİ

  Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen Uluslararası Kitap Fuarı’nda video mesajla katılımcılara hitap eden Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 300 kütüphanenin yerle bir edildiğini belirtti.

  Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen Uluslararası Kitap Fuarı’nda video mesajla katılımcılara hitap etti. Zelenska, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 300 kütüphanenin yerle bir edildiğini belirterek, “Rusya'nın topyekun işgali sırasında milyonlarca insanımızı sıcak bir şekilde karşıladınız ve barındırdınız ve bugün kitaplarımızı sıcak bir şekilde karşılıyorsunuz. Bu da bizim için çok önemli. Saldırgan şimdiden 300 kütüphaneyi yok etti ve onlarca yayınevimizin işini sekteye uğrattı. İnsanlarımız nasıl yaşam hakkı için mücadele ediyorsa, kitaplarımız da öyle. Bugün fuarda her şeye rağmen çalışmalarını sürdüren Ukrayna'dan 45 yayınevi göreceksiniz” şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zelenski: 106 Ukrayna askeri daha ülkeye döndü

  Zelenska ayrıca, şu anda Polonya ve Ukrayna’nın ‘kitaplara yazılacak bir tarih yarattığını’ kaydetti.

  Ukrayna Başkanlık Ofisi sitesinde yer alan bilgilere göre, Varşova Kitap Fuarı 90 bin konuğun katıldığı, Orta Avrupa’nın en büyük yıllık kitap forumlarından biri. 2023 yılında 25-28 Mayıs tarihlerinde Kültür ve Bilim Sarayı'nda gerçekleşiyor. Etkinliğe Polonya, Ukrayna, Fransa, İspanya, Almanya, Belçika, Birleşik Krallık, Romanya, Norveç, Hindistan’dan yayıncılar katılıyor. Ayrıca Belarus’tan da bağımsız yayıncılar yer alıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow