hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zelenski Batı'ya seslendi: Rusya'yı durdurmak için geç kaldınız

  Zelenski Batıya seslendi: Rusyayı durdurmak için geç kaldınız
  expand

  NATO zirvesinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Konseyi'nin Brüksel'de toplanan liderler zirvesine video konferans yöntemiyle hitap etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya'nın saldırılarının ülkesine verdiği zararı anlatan ve Avrupa'ya, Ukrayna'ya verdiği destek için teşekkür eden Zelenskiy, ardından Avrupalı liderlere "Rusya'yı durdurmak için çok geç harekete geçtiklerini" söyledi:

  "Yaptırımlar uyguladınız, müteşekkiriz. Bunlar güçlü adımlar. Ancak biraz geç kaldınız... Bir şansımız vardı. Belki önleyici yaptırımlar uygulansaydı Rusya savaşa kalkışmazdı."

  Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattına da konuşmasında değinen Zelenskiy, daha önce durdurulsaydı Rusya'nın bir doğal gaz krizi de yaratamayacağını söyledi. BBC Türkçe'deki habere göre Ukraynalı lider ardından da ülkesinin Avrupa Birliği'ne üyeliğinin onaylanması çağrısı yaptı:

  "Size buradan sesleniyorum, bunun için geç kalmayın."

  BİDEN: AVRUPA'NIN BİR BÜTÜN HALİNDE BİRLİK OLMASI ÇOK ÖNEMLİ

  ABD Başkanı Joe Biden, NATO zirvesinin ardından Brüksel'de Avrupa Konseyi'nde Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesine katıldı.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "NAtO'u bölmeye çalıştığı" iddialarını yineleyen Biden, "Putin, ABD ile birlik halinde olan 30 ülkeyle baş etmektense 30 bağımsız ülkeyle baş etmeyi tercih eder." dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow