hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zelenski’den özür dilemesini istedi, görevden alındı

  Zelenski’den özür dilemesini istedi, görevden alındı
  expand
  KAYNAKİHA

  Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin İkinci Dünya Savaşı döneminde yaklaşık 60 bin Polonyalının öldürüldüğü Volhinya Katliamı için özür dilemesi gerektiğini söyleyen Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina, görevden alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina geçtiğimiz günlerde konuk olduğu radyo programında İkinci Dünya Savaşı'nda Ukraynalıların yaklaşık 60 bin Polonyalıyı öldürüldüğü Volhinya Katliamı için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin özür dilemesi gerektiğini söyledi.

  VOLHİNYA KATLİAMI ÇIKIŞI

  Volhinya Katliamı'nın 80'inci yıl dönümü yaklaşırken sözlerinin kişisel olduğunu, çünkü o bölgeden kaçan insanlar arasında büyüdüğünü belirten Jasina, hiçbir zamanın iki ülkenin söz konusu katliam konusunda konuşması ya da konuşmaması için iyi bir zaman olmayacağını belirtti.

  "UKRAYNA TARAFINDA SORUMLULUK ÜSTLENME KISMI EKSİK"

  Polonya toplumunun bu konunun kendileri için bazı perde arkası yürütülen diplomatik müzakerelerden daha önemli olduğunu açık bir şekilde dile getirdiğini ifade eden Jasina, Ukrayna tarafının konunun Polonyalılar için ne kadar önemli olduğunu anlamadığını ileri sürdü. Jasina, "Ukrayna devleti bugüne kadar bunu yapmadı ama Devlet Başkanı Zelenski Ukrayna olarak daha büyük sorumluluk almalı. 'Özür dilerim, affetmenizi rica ediyorum, rica ediyoruz' şeklinde bir ifade Polonya-Ukrayna ilişkilerinde oldukça iyi etkiye yol açıyor ancak halen yeterli değil. Biz Polonyalılar, devlet olarak Ukraynalılara karşı işlediğimiz suçların sorumluluğunu üstlendik. Ukrayna tarafında sorumluluk üstlenme kısmı eksik" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow