hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zelenski'den Washington'a kritik ziyaret: ABD, Ukrayna'ya Patriot sistemi gönderecek mi?

  Zelenskiden Washingtona kritik ziyaret: ABD, Ukraynaya Patriot sistemi gönderecek mi
  expand
  KAYNAK DHA, DW

  Sosyal ağ Twitter’dan ABD basınında çıkan haberleri doğrulayarak açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Washington'a doğru yola çıktığını duyurdu. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinin ardından Zelenski'nin bilinen ilk yurt dışı ziyaretinde, Kiev’e yapılacak yeni yardımların gündeme geleceği belirtildi. ABD basınında Biden’ın Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi teslimatı gerçekleştirileceğini açıklayabileceği iddiaları yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, sosyal medya hesabından ABD’nin başkenti Washington’a gittiğini ve burada ABD Kongresi’ne hitap edeceğini duyurdu.

  Zelenski, açıklamasında, “Ukrayna'nın dayanıklılık ve savunma yeteneklerini güçlendirmek için ABD'ye gidiyorum. Başkan Biden ile özellikle Ukrayna ve ABD arasındaki iş birliğini ele alacağız. Kongrede konuşma yapacağım ve bir takım ikili görüşmelerde bulunacağım” dedi.

  ABD ziyareti, Zelenski'nin savaşın başlamasından bu yana yapacağı ilk yurt dışı ziyareti olacak.

  Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre iseb Zelenski'nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile bir araya geldikten sonra ABD Kongresi'nde bir konuşma yapacağını belirtti. Ziyaret kapsamında Ukrayna'ya yapılacak yeni yardımların gündeme geleceği belirtildi.

  Zelenskiden Washingtona kritik ziyaret: ABD, Ukraynaya Patriot sistemi gönderecek mi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zelenski'nin Washington'u ziyaret etmeyi planladığını ABD basını Salı akşamı duyurmuş, ancak aynı kaynaklar ziyaretin güvenlik nedeniyle son anda iptal edilebileceğini kaydetmişti.

  Görevine veda etmeye hazırlanan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de, Salı günü parlamenterlere bir mektup yollayarak Çarşamba akşamı Washington'da olmalarını istemişti. Mektupta çağrının gerekçesi belirtilmemişti.

  Pelosi, Salı akşamı basına yaptığı açıklamada, Ukrayna liderinin ziyareti konusunda herhangi bir açıklama yapmazken, Zelenski gibi "mutlak bir kahramanın" ziyaretinin ABD Kongresi'ne onur vereceğini söylemekle yetinmiş ve Ukrayna halkının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı herkes için demokrasi mücadelesi verdiğini ifade etmişti.

  Zelenski, Rusya'nın ülkesine yönelik saldırı savaşının başladığı 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'dan ayrılmazken, bu süreçte çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla telefon görüşmesi ve video konferans gerçekleştirdi. Salı günü ise ülkenin doğusundaki sıcak çatışmaların yaşandığı Bahmut kasabasını ziyaret etti.

  Zelenskiden Washingtona kritik ziyaret: ABD, Ukraynaya Patriot sistemi gönderecek mi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  (Fotoğraf: Arşiv)

  ABD UKRAYNA'YA PATRİOT GÖNDERECEK Mİ?

  ABD basınında yer alan haberlere göre Biden, Çarşamba günü Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi teslimatı gerçekleştirileceğini açıklayabilir.

  Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Kasım ayı sonunda NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları ile Bükreş'te yaptığı bir toplantı öncesinde, Ukrayna'nın alt yapısına yönelik Rus saldırıları nedeniyle acilen Patriot'lara ihtiyaç duyduklarını dile getirmişti.

  ABD, yaklaşık on aydır devam eden savaşta Ukrayna'nın en önemli destekçisi konumunda. Washington savaşın başından bu yana Ukrayna'ya çok sayıda silah tedarik etti. ABD Kongresi Mayıs ayında Ukrayna için 40 milyar dolarlık (yaklaşık 38 milyar euro) bir yardım paketini onaylamıştı. 2023 bütçe taslağında da Ukrayna'ya yaklaşık 45 milyar dolar daha yardım yapılması öngörülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD basında yer alan haberlere göre, ABD hükümeti Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi tedarik etmek konusunda kararlı.

  Patriot hava savunma sistemleri uçak, füze, insansız hava araçları veya roketleri uzak mesafeden püskürtme özelliğine sahip. Söz konusu sistemin Ukrayna'ya temin edilmesi halinde Rusya'nın Ukrayna'daki sivil alt yapıya füze ve insansız hava araçlarıyla saldırması zorlaşacak.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow