hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  18. Ve 19. Yüzyıl Felsefesinin Genel Özellikleri Nelerdir?

  18. Ve 19. Yüzyıl Felsefesinin Genel Özellikleri Nelerdir
  expand

  Geçmiş yüzyıllara baktığımız zaman birçok felsefi düşüncenin ortaya çıkmış olduğunu görebiliriz. Bu felsefi düşünceler çıktığı dönemden itibaren insanları etkilemeyi başarır. Bazı düşünceler az bir etki gösterirken bazıları ise geniş kitleleri etkisi altına almayı başarır. 18. ve 19. yüzyıllarda ise aydınlanma konusunda önemli adımlar atılmıştır. Bu yüzyılları kapsayan felsefe anlayışı genel olarak akla önem vererek birçok alanda başarıya ulaşmayı amaç edinmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  18. ve 19. Yüzyıl Felsefesinin Genel Özellikleri Nelerdir?

  18. ve 19. yüzyıl felsefisi aydınlanma döneminin olduğu zamanları niteler. Kant başta olmak üzere birçok filozof ve sanatçı düşüncelerini ortaya koymuşlardır. Kant'ın söylemiş olduğu “Aklını kullanma cesaretini göster!” ile bu dönemi anlamak mümkündür. Çünkü aklın ön planda olması gerektiği savunulmuştur. Düşünce özgürlüğü olması ise şiddetle savunulmuştur.

  Aydınlanmanın amacı ise insanı ve doğayı aklın temelinde anlamaktı. Bunun için insan mantık olarak akıl sahibidir ve dünyayı daha güzel bir hale getirebilir. Böylelikle mutluluk ile doğru düşünceyi özgürce bulmak kolay hale gelecekti.

  18. ve 19. Yüzyıl Felsefesinde Immanuel Kant'ın Önemi Nedir?

  Immanuel Kant, 1724-1804 yılları arasında yaşamış olan oldukça ünlü bir filozoftur. Onun sahip olduğu düşünceler geniş kitleleri etkilemiştir. Ünlü filozofun yaşadığı döneme baktığımız zaman ise 18. yüzyıl karşımıza çıkar. Alman felsefesinin kurucusu olan Kant için oldukça çok çalışma yapmış demek mümkündür. Çünkü 18. ve 19. yüzyıl felsefe anlayışında etkin bir rol oynamayı başarmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kant'a göre bilim yansız ve nesnel olmalıdır. Bilim temellendikten sonra savunulacak gerçeklik ortaya çıkacaktır. Ayrıca düşünce ve akıl onun felsefesi içerisinde önemli rollere sahip olmuştur. Buda 18. ve 19. yüzyıl felsefesi ile don son derece uyuşan düşünceler olarak dikkat çekmiştir.

  18. ve 19. Yüzyıl Felsefesinin Genel Özellikleri Maddeler Halinde

  18. ve 19. yüzyıl felsefisi için birçok özellik ortaya koymak mümkündür. Bu yüzyıllarda yer alan düşünceler gelecek nesilleri etkileyecekti. Bunun için düşünce akımları ile birlikte 18. ve 19. yüzyıl hakkında genel anlamda bilgi sahibi olmak mümkündür.

  - Akla güven duyularak akılcı düşüncenin arttığı görülmüş.

  - Özgürlüğe karşı engel teşkil ettiği düşüncesi ile siyasette ve dinde otorite olan kişilere karşı çıkılmıştır.

  - Düşünce özgürlüğü yoğun şekilde destek bulmuştur.

  - Yazar ve aydınlar sınıfı oluşmuştur.

  - Sanayi İnkılabı gerçekleşmiş.

  - Fransız İhtilali olmuş.

   

  - Sanayi İnkılabı ve Fransız İhtilali sonucunda problemler başlamış.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - Felsefi özellikte yeni ekoller oluşmuş.

  - Felsefe ve edebiyat alanında birçok eser meydana çıkmış.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow