4.sınıf öğrenciler sınav olacak mı, ne zaman? MEB ilkokul, ortaokul sınavları 2021!

4.sınıf öğrenciler sınav olacak mı, ne zaman? MEB ilkokul, ortaokul sınavları 2021!

4.sınıf öğrenciler sınav olacak mı, ne zaman? MEB ilkokul, ortaokul sınavları 2021!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaokul ve ilkokul öğrencilerinin 2020 - 2021 eğitim yılına dair ikinci dönem sınavlarının akıbetini açıkladı. İki farklı alternatif bulunan sınavların nasıl olacağı da detaylandırıldı. Peki, 4.sınıflar çocuklar sınav olacak mı, ne zaman? İşte MEB ilkokul, ortaokul sınavları 2021!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MEB, liselerde sınav tarihlerini, nasıl olacağını normalleşme kararı sonrası paylaşmıştı. Bu paylaşım sonrasında Öğrenciler, ''ortaokul 2. dönem sınavları iptal mi, ne zaman yapılacak?' sorusuna yanıt arıyor.

ORTAOKUL VE İLKOKUL 2. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sınavların gerçekleştirileceğini belirterek alternatifleri açıkladı. Buna göre, ''İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin ölçme ve değerlendirme işlemleri salgın tedbirleri kapsamında yeniden düzenlenmiştir. İlkokul 1, 2 ve 3'üncü sınıflarda sınav uygulaması bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz, birinci dönemde olduğu gibi yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya TRT EBA televizyonundaki yayınları takip ve derse olan ilgilerine göre kişisel, sosyal ve akademik gelişimlerini destekleyecek şekilde öğretmenleri tarafından değerlendirilecektir. İlkokul 4'üncü sınıf ile ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin sınavla değerlendirilmesi durumu, öğrencilerin tercihine bırakılmıştır.

İkinci dönem sınav notu olan öğrenciler için;

Bu sınavlar geçerli olacak ve e-Okul sistemine işlenecektir. Sınavı yapılan derslerden başka bir sınav yapılmayacaktır. Bu öğrencilere istemeleri hâlinde ikinci bir sınav yapılıp puanlarını yükseltme fırsatı verilecektir.Bu öğrencilere ayrıca tercih hakkı sunulacak olup istemeleri hâlinde sadece birinci dönem notları ile değerlendirilmeleri sağlanacaktır ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır.

İkinci dönem sınav notu olmayan öğrenciler için;

İkinci dönem sınavlarına katılıp katılmama hususunda öğrencilere tercih hakkı sunulacaktır. İsteyen öğrenciler için sınav yapılacaktır. İkinci dönem sınavlarına katılmak istemeyen öğrencilerin sadece birinci dönem notlarına göre değerlendirilmeleri sağlanacak ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır. Buna göre velilerimizin, tercih ettikleri seçeneği 26 Mayıs 2021 tarihine kadar öğrencilerin kayıtlı bulunduğu okul müdürlüğüne yazılı olarak ya da e-posta başvurusuyla bildirmeleri gerekmektedir. İlkokul 4. sınıf ve ortaokul öğrencilerinin ölçme ve değerlendirme uygulamalarına yönelik bu düzenlemenin diğer ayrıntıları şu şekildedir: Seçmeli dersler dâhil bütün derslerden sadece bir sınav notu karneye yansıtılacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı