ALES sonuçları sorgulama ÖSYM ekranı: ALES/3 sınav sonuçları 2023 nasıl sorgulanır?

ALES sonuçları sorgulama ÖSYM ekranı: ALES/3 sınav sonuçları 2023 nasıl sorgulanır?

ALES sonuçları sorgulama ÖSYM ekranı: ALES/3 sınav sonuçları 2023 nasıl sorgulanır
expand

Türkiye'nin 81 ilinde 19 Kasım tarihinde yapılan sınav sonrası gözler 2023 ALES sınav sonuçları son dakika duyurusuna çevrildi. ÖSYM kılavuz bilgisine göre ALES sınav puanları doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak bulunacak. ÖSYM takvimine göre sınav sonuçları 5 Aralık Salı günü yani bugün belli oldu. Peki, ALES sınav sonuçları nasıl sorgulanır? İşte ALES sonuçları sorgulama ÖSYM ekranı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ALES sonuçları sorgulama ÖSYM sonuç ekranı sınava girenlerin gündeminde yer alıyor. Her yıl 3 kez yapılan ALES'in sonuncusu 19 Kasım'da tamamlandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan 2023 sınav takvimi sonrasında ALES/3 sonuç tarihi belli oldu. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacak. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacak.

ALES/3 SONUÇLARI AÇIKLANDI

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2023-ALES/3) sonuçları bugün belli oldu. ALES/3 sonuçları 5 Aralık'ta saat 10.00'da ÖSYM tarafından erişime açıldı. ALES açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

ÖSYM ALES SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ALES SONUÇLARI 2023 ÖSYM SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ALES Puan Türleri ve Test Ağırlıkları

– ALES Sayısal Puanı: 0,75 (Sayısal) – 0,25 (Sözel)

– ALES Sözel Puanı: 0,25 (Sayısal) – 0,75 (Sözel)

– ALES Eşit Ağırlık Puanı: 0,50 (Sayısal) – 0,50 (Sözel)

 

 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow