AÖL (Açık Öğretim Lisesi) sınav sonuçları açıklandı mı? AÖL sonuçları için gözler MEB'de!

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) sınav sonuçları açıklandı mı? AÖL sonuçları için gözler MEB'de!

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) sınav sonuçları açıklandı mı AÖL sonuçları için gözler MEBde
expand

25 Şubat 2021 tarihinde başlayan Açık Öğretim Lisesi(AÖL) sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. 1 Mart tarihinde sona eren AÖL sınavları için gözler MEB’in sonuçları açıklayacağı tarihe çevrildi. Peki, AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanır 2021?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Koronavirüs nedeniyle online olarak gerçekleşen çık Öğretim Lisesi(AÖL) sınavları 25 Şubat’ta başladı 1 Mart tarihinde sonra erecek. AÖL sınavını tamamlayan öğrenciler AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt arıyor. Açık Öğretim Kurumları(Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu), 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 1. dönem Online (Çevrim İçi) Sınavları 25 Şubat'ta başladı ve 1 Mart'ta sona erdi. 

AÖL SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

AÖL sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih hakkında henüz resmi açıklama gelmedi. Açık lise sınavının sonuçları http://aol.meb.gov.tr/ adresinden açıklanacak. Sonuçların 2 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

MEB AÖL SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

AÖL SINAV SONUCU NASIL BELİRLENİYOR?

Sınavlarda, öğrencinin sınava katılacağı her dersten çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli 20 soru sorulacak, her doğru cevabın puan değeri 5 (beş) olacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir. Değerlendirme her ders için ayrı olmak üzere 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınacak ve her soru eşit puan ağırlığına sahip olacaktır. Başarı puanı hesaplamasında; [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Sınav sonuçlarında öğrencilerin doğru-yanlış cevap sayısına ilişkin veri açıklanmayacaktır.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi hâlinde soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle değerlendirme yapılacaktır.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) sınav sonuçları açıklandı mı AÖL sonuçları için gözler MEBde

AÖL SINAVINA İTİRAZ SÜRECİ NASIL OLACAK?

Öğrenciler, sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, sınavın tamamlanmasından itibaren, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçların AÖK Bilgi Yönetim Sisteminden ilan edilmesinden itibaren 5 (beş) takvim günü içerisinde; T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Halk Bankası şubelerinden herhangi birine kendisine ait T.C. kimlik numarası ile KDV dâhil 30 (otuz) TL itiraz ücreti yatırarak e-İtiraz Modülü (https://eitiraz.meb.gov.tr) üzerinden yapacaklardır.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Öğrenciler belirlenen itiraz süresi dışında itiraz başvurusu yapamayacaklardır. Dilekçe ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. İtirazların değerlendirilmesinde e-İtiraz Modülüne (https://eitiraz.meb.gov.tr) giriş tarihi dikkate alınacaktır.

Sınav soruları/cevap anahtarlarına yapılan itirazlar Ölçme Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, sınav uygulamasına ve sınav sonuçlarına ilişkin itiraz başvuruları Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılarak öğrencilere bildirilecektir.

Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan ya da sınava girmeyen öğrencilerin itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır." 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/B maddesi uyarınca sınav uygulamasına, sorulara/cevap anahtarına ve sınav sonucuna yapılacak itirazlar, 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmayacaktır.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow