Ardışık Tek Ve Çift Sayıların Toplamı Nasıl Bulunur? Formülü Nedir?

Ardışık Tek Ve Çift Sayıların Toplamı Nasıl Bulunur? Formülü Nedir?

Ardışık Tek Ve Çift Sayıların Toplamı Nasıl Bulunur? Formülü Nedir?

Ardışık sayıların tek ve çift toplamları bulunurken farklı formüller ve seçenekler ön plana çıkar. Ancak çözüm yolu öğrenildikten sonra oldukça kolay bir şekilde hem tek hem de çift sayı üzerinden ardışık sayıların toplamını bulmak mümkün. Matematiğin en önemli konuları içerisinde yer alan ardışık sayılar, günümüzde birçok farklı problemde de ön plana çıkıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ardışık Tek Sayıların Toplamı Nasıl Bulunur?

Ardışık tek sayıların toplamını bulabilmek için belli başlı bir formül bulunmaktadır. Bu formül üzerinden gerekli yerlere eksikler yazıldığı takdirde, kolay bir şekilde sonucu bulmak mümkün. Bu doğrultuda bir örnek üzerinden ele alarak sonucu daha iyi anlamak gerekir;

Örneğin (1 + 3 + 5…n) şeklinde ele alınan tek sayılar toplama, ‘n x (n + 1) / 2 formülü üzerinde çözüme kavuşmaktadır.

Yukarıda verilen formül içerisinde, ‘n’ sayısı tek sayıların toplamını göstermektedir. Ele alınan bu toplam ile beraber kolay bir şekilde sonuca ulaşmak mümkün olur.

Ardışık Çift Sayıların Toplamı Nasıl Bulunur?

Söz konusu ardışık çift sayılar olduğu vakit ise yine aynı formül üzerinden işlem gerçekleştirilir. Ancak bu defa bazı farklılıklar ön plana çıkmaktadır. Yine bu konuda bir örnek üzerinden durumu daha iyi anlamak mümkün;

Örneğin, (2 + 4 + 6… 2n) şeklinde devam eden sonuç kapsamında öne çıkan formül, ‘n x (n + 1) biçiminde ifade edilmektedir. Ele alınan bu formül ile beraber ardışık çift sayılar kaç tane olursa olsun, hızlı ve kolay bir şekilde sonucu bulmak mümkün.

Ardışık Tek ve Çift Sayıların Toplamı Formülü Nedir?

Matematik üzerinden en çok merak edilen konular arasında ardışık tek ve çift sayıların toplam formülü geliyor. Bu doğrultuda ortak şekilde bir formül öne çıksa dahi, bu formül kapsamında bazı kısımlar üzerinden farklılık yaşanmaktadır. Elbette bu farklılık ardışık tek ve çift sayıların durumuna göre gelişir.

Ardışık tek sayıların toplamı formülü = n x (n+ 1) / 2

Ardışık çift sayıların toplamı formülü = n x (n + 1)

Bu şekilde yukarıda verilen formül ile beraber hem tek hem de çift ardışık sayıların toplamını kolay bir şekilde bulmak mümkün.

Ters Fonksiyon Nedir, Nasıl Bulunur? Fonksiyonları Tersi Nedir?

Ters Fonksiyon Nedir, Nasıl Bulunur? Fonksiyonları Tersi Nedir?