Son Dakika

Çukur Zıt Anlamlısı Nedir? Çukur Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

A A

10.11.2021 - 23:10

Çukur kelimesi adına kullanılabilecek olan bir zıt anlamlı sözcük öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda taşıdığı anlam ile beraber çukur kelimesine karşılık olarak değişik yerlerde değerlendirebilir. Çevresine göre daha aşağıya çökmüş olan yerler çukur olarak ifade edilmektedir. Aynı şekilde bu anlamın tersi olarak öne çıkan yapısı eşliğinde bir zıt anlamlı karşılığı olan ifade etmek mümkün.

Çukur Zıt Anlamlısı Nedir? Çukur Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Çukur Zıt Anlamlısı Nedir?

Çukur kelimesine karşılık olarak zıt anlamlı sözcük ‘tümsek’ kelimesidir. Sıkıntılı ya da kabarık ve şişlik yerler tümsek olarak bilinmektedir. Aynı zamanda çevresine göre daha yukarıda bulunan yerler olarak da anlatmak mümkün. Yani bu anlamı üzerinden bakıldığı vakit çukur kelimesine karşılık olarak zıt anlamlı sözcük şeklinde değerlendirilebilir.

Çukur Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Her kelimede olduğu gibi aynı şekilde çukur kelimesinin de karşılığı olan bir zıt anlamlı sözcüğü bulunmaktadır. Bu doğrultuda kullanılabilecek olan kelime tümsek sözcüğüdür. Böylece bu kelimeyi kullanmak suretiyle birçok farklı yerde cümle kurma imkanı elde edilebilir. Sadece cümle değil aynı zamanda tek başına değerlendirme olanağı öne çıkıyor.

TDK'ya Göre Çukur Kelimesinin Zıt Anlamlısı

Genelde kelimelerin zıt anlamlısı ya da eş anlamlısını öğrenebilmek için Türk Dil Kurumu üzerinden bilgiler alınır. Bu bilgiler doğrultusunda TDK’ya göre çukur kelimesi için tümsek sözcüğü zıt anlamlı olarak öne çıkıyor.

Çukur Kelimesinin Zıt Anlamlısı ile Örnek Cümleler

Anlamını tam olarak karşılaması üzerinden çukur kelimesi için tümsek sözcüğünün zıt anlamlı şekilde değerlendirilir. Böylece tümsek kelimesini ele almak suretiyle birçok farklı cümlede taşıdığı anlam eşliğinde değerlendirmek mümkün.

‘’Az daha tümseğe takılıp düşüyordum.’’

‘’Bu tümsek hepimizin boyunu aşar.’’

Bu şekilde daha birçok farklı örnek cümle üzerinden tümsek kelimesinin çukur sözcüğüne karşılık olarak kullanmak oldukça kolaydır.