DGS 2020 açıklandı mı? DGS ne zaman açıklanır? DGS sonuçları son durum

DGS 2020 açıklandı mı? DGS ne zaman açıklanır? DGS sonuçları son durum

DGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. ÖSYM tarafından her yıl merkezi olarak düzenlenen sınav bu yıl 9 Ağustos'ta yapılmıştı. DGS 2020 sınav sorularının ve cevaplarının açıklanmasının ardından tahmini puanlarını hesaplayan adaylar DGS sonuçlarını merak ediyor. ÖSYM yayımladığı takvim içerisinde DGS sonuçlarının tarihini açıkladı. İşte 2020 DGS sonuç tarihi

4 yıllık eğitime geçiş yapmak için birçok aday DGS 2020 sınavına katıldı. Öğrenciler DGS 2020 sınav sonuçlarını merak ediyor. Geçen gün YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler 2020 YDS sınavının sonuçlarına çevrildi. DGS kontenjanlarına yerleşecek olan adaylar, sonraki süreçte DGS puanları ve tercih sonuçlarına göre lisans programına kayıtlarını yapacak. ÖSYM takvimine göre 2020 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS sonuçları açıklandı mı?

DGS sonuçları henüz açıklanmadı. ÖSYM konuyla ilgili bir takvim yayınladı. Yayınlanan takvime göre DGS 2020 sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu.

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM sınav takvimine göre 2020 DGS sonuçları 9 Eylül tarihinde erişime açılacak.

DGS sınav sonuçları ÖSYM'nin sınav takviminde belli oldu. Buna göre, DGS sonuçları 9 Eylül 2020 tarihinde öğrencilerin erişimine açılacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Öğrenciler, kimlik bilgileri ile sonuçları öğrenebilecek. Sonuçların ardından ise sıra tercih aşamasına gelecek.

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek.

2020-DGS'nin sonuçları, sadece 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak.

Yerleştirmeler ise adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılacak.

ÖSYM Başkanı Açıkladı

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Dikey Geçiş Sınavı adaylarının değerlendirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini ÖSYM ADAY İşlemleri Sistemi'nden seçerek onaylamaları gerektiğini açıkladı.

ÖSYM: 2020-DGS'ye giren adayların, 27 Ağustos-01 Eylül 2020 tarihleri arasında ön lisans seviyesindeki eğitim bilgilerini YÖKSİS kontrol etmeleri ve 2020-DGS değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılması istedikleri eğitim bilgilerini ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde seçerek onaylamaları gerekmektedir. AİS seçme ve onaylama işlemi 01 Eylül 2020 tarihi saat 16:00'ya kadar yapılabilecektir.

2020-DGS'ye giren tüm adayların 27 Ağustos-01 Eylül 2020 tarihleri arasında eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri, 01 Eylül 2020 tarihinde saat 16:00'da sona ereceğinden bu tarihten sonra değişiklik yapılamayacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS