DGS ek tercihler ne zaman? DGS ek tercih boş kontenjan sayısı! 2021 DGS ek yerleştirme var mı?

DGS ek tercihler ne zaman? DGS ek tercih boş kontenjan sayısı! 2021 DGS ek yerleştirme var mı?

DGS ek tercihler ne zaman? DGS ek tercih boş kontenjan sayısı! 2021 DGS ek yerleştirme var mı?

DGS sonuçları 2021 son dakika olarak ÖSYM’nin sonuç açıklama sistemi üzerinden erişime açıldı. Sonuçlara göre herhangi üniversiteye geçiş yapamayan öğrenciler DGS ek tercihlere yoğunlaştı. Peki, DGS ek tercih ne zaman 2021? DGS ek tercih var mı? İşte ÖSYM DGS ek tercih kılavuzu ve tarihleriyle ilgili bilgiler..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Binlerce 2 yıllık üniversitelinin merakla beklediği DGS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Sonuçlar ÖSYM’nin sonuç açıklama sayfası olan https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenilebilecek. DGS sonuçlarının erişime açılmasıyla birlikte ek tercihlerle ilgili aramalar hız kazandı. Bir yere yerleşemeyen adaylar veya yerleştikleri bölümü istemeyen adaylar "DGS ek tercih var mı? 2021 DGS ek tercihleri ne zaman alınacak?" sorularına yanıt arıyor.

2021 DGS EK TERCİH VAR MI?

DGS yerleştirme sonuçlarına göre 108.666 kontenjan için tercih yapan 209.606 adaydan 103.297 kişi yerleşti. 5.369 kontenjan ise boş kaldı. İlk tercih sürecinde herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar, ek tercihler ile boş kontenjanlar için şanslarını bir kez daha deneyecek.

DGS EK TERCİHLER NE ZAMAN 2021?

DGS kayıtları üniversitelerde 17-24 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. DGS e kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-devlet kapısı üzerinden sunduğu “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak, 17-22 Eylül 2021 tarihine kadar elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek. DGS yerleştirme sonuçlarına göre kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından boş kontenjanların bildirilmesi sonrasında DGS ek tercih sürecinin de başlaması bekleniyor.

KİMLER DGS EK TERCİH YAPABİLECEK?

DGS Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, DGS'ye girmiş ve DGS merkezi yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.