Son Dakika

Dilek Eş Anlamlısı Nedir? Dilek Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

14.11.2021 - 19:22

Dilek kelimesi üzerine kullanılabilecek olan birçok farklı alternatif eş anlamlı sözcük bulunmaktadır. Amaca uygun şekilde cümle içerisinde ya da tek başına değerlendirme olanağı elde edilebilir. Anlam bütünlüğünü bozmadan ve tam anlamını taşıyan eş anlamlı sözcükler, günlük yaşamda da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Dilek Eş Anlamlısı Nedir? Dilek Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Dilek Eş Anlamlısı Nedir?

Dilek kelimesi tek başına da cümle içerisinde en çok kullanılan sözcükler içerisinde yer alır. Aynı zamanda bu kelimenin birden fazla eş anlamlı sözcükleri öne çıkar. Böylece birçok değişik alanda eş anlamlı sözcükleri üzerinden de kullanım imkanı verir.

  - Arzu

 - İstek

 - Temenni

Bu şekilde öne çıkan kelimeler ile beraber eş anlamlı biçimde kullanma imkanı vermektedir. Bu da arka arkaya gelecek olan farklı cümlelerin karmaşa yaşanmadan yazılmasına imkan vermektedir.

Dilek Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Dilek kelimesine karşılık olarak eş anlamlı biçimde 3 farklı sözcük öne çıkıyor. Bunlar içerisinde özellikle arzu ve istek kelimesinin çok fazla değerlendirildiğini söylemek mümkün. Aynı zamanda alternatif olarak temenni kelimesi de yine kullanılabilir.

TDK’ya Göre Dilek Kelimesinin Eş Anlamları

 Türkçede yer alan kelimelerin eş anlamlılarını teyit edebilmek için Türk Dil Kurumu üzerinden bilgi alınır. Bu doğrultuda TDK açısından öne çıkan bilgiler eşliğinde Dilek kelimesi için 3 değişik sözcük bulunmaktadır. Yazılışları farklı anlamları aynı olan bu eş anlamlı sözcükler içerisinde temenni, istek ve arzu kelimeleri geliyor.

Dilek Kelimesinin Eş Anlamları ile Örnek Cümleler

 Dilek kelimesinin eş anlamlı sözcükleri üzerinden birçok farklı cümle kurmak mümkün.

 ‘’Tüm arzum senin iyi olmandır.’’

 ‘’İsteklerin bir türlü bitmiyor.’’

 ‘’Tek temennim bunu başarman.’’

 Bu şekilde yukarıda verilen örnek cümleler de olduğu gibi dilek kelimesi yerine eş anlamlı sözcükleri kullanmak mümkün. Özellikle taşımış olduğu anlamları ile beraber farklı yerlerde kullanım imkanı tanıyor.