hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Düşünce Eş Anlamlısı Nedir? Düşünce Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Düşünce Eş Anlamlısı Nedir Düşünce Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir
  expand

  Düşünce kelimesine karşılık olarak Türkçede birden fazla eş anlamlı sözcük bulunmaktadır. Özellikle bu sözcüklerden biri günlük yaşamda daha fazla öne çıkar. Ancak aynı zamanda diğer örnekleri de yine eş anlamlı olarak cümle içerisinde veya tek başına kullanım imkanı vermektedir. Böylece taşımış olduğu anlamı ile beraber daha zengin bir dil çerçevesinde cümlelerde kullanabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Düşünce Eş Anlamlısı Nedir?

  Düşünce kelimesinin karşılık olarak genel anlamı itibariyle ‘fikir’ sözcüğü yaygın kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu eş anlamlı sözcüğe karşılık olarak alternatif şeklinde ile idea, kanı, kanaat ya da görüş gibi sözcükler de bulunmaktadır. Amaca uygun şekilde farklı cümlelerde bu sözcüklerden herhangi biri kullanılabilir. Fakat günümüzde daha çok fikir kelimesinin öne çıktığını ifade etmek mümkün.

  Düşünce Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Düşünce kelimesinin eş anlamlıları olarak fikir, İdea, kanaat ile beraber görüş gibi sözcüklerini çıkmaktadır. Böylece değişik amaçlara altında farklı yerlerde cümle içerisinde aynı anlam üzerinden kullanım imkanı elde edilir. Tabii halk arasında daha çok fikir sözcüğünün ön bilen çıktığında anlatmak mümkün.

  Düşünce Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnekler

  Düşünce kelimesinin eş anlamlısı olarak fikir sözcüğü üzerinden farklı örnekler kurma şansı bulmaktadır.

  ‘’Ben bu fikri beğenmedim.’’

  ‘’Günlerdir bu fikir aklımı kurcalıyor.’’

  Yukarıda verilen örnek cümleler de olduğu gibi aynı şekilde kullanım imkanı sağlamış olduğunu söylemek mümkün.

  TDK’ya Göre Düşünce Kelimesinin Eş Anlamları

  Özellikle Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit düşünce kelimesine karşılık olarak fikir sözcüğü yaygın biçimde kullanılabilir. Taşımış olduğu anlam ile beraber aynı etkiyi yaratarak cümle içerisinde kullanım imkanı vermektedir. Herhangi bir anlam karmaşası olmadan cümleleri bu şekilde arka arkaya kullanma olanağı sağlanır. Tabii fikir sözü ile beraber diğer eş anlamlı sözcükleri de kullanma imkanı bulunuyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow