e-YDS başvurusu nasıl yapılır? e-YDS başvuru ücreti nasıl ödenir, ne kadar?

e-YDS başvurusu nasıl yapılır? e-YDS başvuru ücreti nasıl ödenir, ne kadar?

e-YDS başvurusu nasıl yapılır? e-YDS başvuru ücreti nasıl ödenir, ne kadar?

e-YDS başvurularının bugünden itibaren başlamasıyla birlikte başvuru detayları merak edilmeye başladı. e-YDS’ye girmek isteyen adayların başvurularını belirtilen tarihlere kadar yapmaları gerekiyor. Peki, e-YDS başvurusu nasıl yapılır? e-YDS başvuru ücreti nasıl ödenir, ne kadar? İşte e-YDS sınavıyla ilgili bilgiler..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

17 Kasım’dan itibaren e-YDS başvuruları başladı. Sınav, 11 Aralık 2021 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’daki e-sınav uygulama binalarında yapılacak olup sınav cevaplama süresi 180 dakika olacak. Sınava girmek isteyenler adaylar e-YDS başvurularını 2 Aralık’a kadar yapabilecekler. e-YDS’ye başvuru yapacak adayların ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor.

e-YDS BAŞVURU ÜCRETİ NASIL ÖDENİR, NE KADAR?

Sınava başvuru süreci, 17 Kasım 2021 – 02 Aralık 2021 tarihleri arasında olup adaylar, başvurularını 17 Kasım 2021 tarihinde ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden saat 14.00'ten itibaren yapabileceklerdir. e-YDS’ye başvuru yapacak adayların ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Sınav ücreti 290 TL’dir.

Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara’da 3800, İstanbul’da 432, İzmir’de 84, Adana’da 294 olarak belirlenmiştir. Sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS), Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılmaktadır. Sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS’nin başvuru tarihlerinin ilk günü saat 14.00’te başlar (Gerekli hallerde başvuru işleminin başlama saati, Başkanlıkça yeniden belirlenebilir.)

e-YDS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava başvuru tarihlerinde, ÖSYM e-Sınav Merkezlerinin aday kapasitesi kadar adayın sınav ücreti alınır. Kapasite dolduğunda başvuru süresi tamamlanmamış olsa bile sınav ücreti ödeme işlemi sonlandırılır. Kapasite dolmadığı takdirde, ilgili e-YDS’nin başvuru tarihlerinin son günü saat 23.59’da sınav ücreti ödeme işlemi sona erer.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemini kullanarak, T.C. Kimlik Numarasını belirterek kredi kartı/banka kartı ile yatırırlar. Bankadan sınav ücreti ödemesi kabul edilmez. Sadece kredi kartı/banka kartı ile sınav ücreti ödeyen adayların e-YDS için başvuruları kabul edilir. Sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler iade edilmez/devredilmez.