hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ek Fiil Nedir, Ne İşe Yarar? Ek Fiilin Görevleri Ve Ek Fiil Örnekleri Nelerdir?

  Ek Fiil Nedir, Ne İşe Yarar Ek Fiilin Görevleri Ve Ek Fiil Örnekleri Nelerdir
  expand

  Türk Dili ve Edebiyatı konularında sıkça rastlanılan ek fiil, öğrencilerin merak ettiği dil bilgisi konularından biridir. Ek fiil aynı zamanda ek eylem olarak da adlandırılır. Ek fiil veya ek eylem kavramı yüklem yardımcısı olarak bilinir. Soru bankalarında ve sınavlarda sıklıkla yer alan ek fiil(ek eylem) nedir? Ek fiil nerelerde kullanılır ve ne işe yarar? Ek fiil örnekleri nelerdir? Yanıtlarına bu yazıda yer verilmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ek Fiil Nedir?

  Ek fiil diğer adıyla ek eylem, isim soylu kelimelerin aldığı ek sayesinde cümlede yüklem olmasını sağlayan eklerdir. Her cümlede bulunan isim soylu kelimelere ek fiil getirilerek yüklem oluşturulabilir. Genelde ek fiil almış isim soylu kelimeler yükleme dönüşür.

  Ek fiiller cümlede yüklem olacak isim soylu kelimeye çekim eki olarak eklenir. Kelimeye eklenen ek fiil kelimenin anlamını değiştirmiyorsa çekim eki olarak kabul edilir. Herhangi bir kelimenin yapısı değişiyorsa aldığı ek ise yapım ekidir.

  Ne İşe Yarar?

  Ek fiiller cümlede bulunan isim soylu kelimeye eklendiğinde kelime yüklem olur. Bu durumda kelime ek fiil almış olarak kabul edilir. Eğer bir kelime ek fiil alarak yüklem olarak gösteriliyorsa aynı zamanda bu kelime birleşik zamanlı fiil olarak da gösterilebilir. Yapısında herhangi bir değişiklik yapmadığı için de çekim eki almıştır.

  Ek Almadan İsim Kelimeler İsim Fiil Olur mu?

  İsim soylu kelimeler ek almadan tek başına herhangi bir cümlede yüklem olarak gösterilmez. Herhangi bir iş, oluş ve hareket gibi durum bildirmedikleri için yüklem olarak ifade edilemezler(Lezzet, okul, başarı vb.).

  Ek Fiilin Görevleri ve Ek Fiil Örnekleri Nelerdir?

  Ek fiil cümlede isim soylu kelimenin sonuna gelerek yüklem olarak kullanılmasını sağlar. Ayrıca bu ekler çekim ekleridir. Basit yapıya sahip fiilleri birleşik zamanlı fiil yapar.

  - Bu yarışı senin kazanacağını herkes biliyordu.
  - Annem teyzemlere ziyarete gidecekmiş.

  Ek fiil nedir? Örneklerle ek fiil, ek eylem

  - Geçen yaz Ankara çok sıcaktı.
  - Bugünkü hazırladığın yemekler çok lezzetliydi.
  - Dün bana sokaktan el sallayan sen miydin?
  - Geçen yaz tatilde Mersin'deydim.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow