Ek tercih nasıl yapılır 2020? Ek tercih ne zaman 2020 - boş kontenjan sorgulama

Ek tercih nasıl yapılır 2020? Ek tercih ne zaman 2020 - boş kontenjan sorgulama

OSYM ais üzerinden adaylar birçok konuyu araştırıyor. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, birçok öğrenci Üniversite 2. tercih ne zaman? sorusunun yanıtını araştırıyor. Adaylar Boş kontenjan sorgulama! yapmaktadır. 2020 YKS ikinci tercihleri açıkta kalan adayların gündeminde! İlk tercihlerde herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen üniversite adayları, üniversite boş kontenjan bilgileriyle ek tercihlerini yapabilecekler. ÖSYM. gov.tr internet sitesi üzerinden, YKS ek tercih kılavuzunun açıklanmasının ardından ikinci tercih dönemi başlayacak. Bu yılki rapora göre, 838 bin 221 kontenjanın 781 bin 165'ine yerleştirme yapıldı, 57 bin 56'sı boş kaldı. İşte, 2020 YKS ek tercih tarihleri ve konuyla ilgili detaylı bilgiler.

2020 üniversite ek tercihleri ne zaman yapılacak? sorusu yanıt arıyor. ÖSYM'den yapılacak olan son dakika açıklama ile birçok öğrenci ek tercih yapmak istiyor. Üniversiteye yerleşemeyen adaylar için üniversite ek tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından, üniversite boş kontenjanları ilan edilecek. Bunun için kısa bir süre kaldı. YKS 2020 ek tercihleri ÖSYM'nin internet sitesinden AİS ekranı üzerinden yapılacak. Ancak YKS ek yerleştirme için tercih tarihleri ve ikinci tercih kılavuzuyla ilgili ÖSYM'den henüz bir bilgi gelmedi. Tercihlerin ilerleyen haftalarda alınması bekleniyor. İşte, YKS ek tercih işlemleri ile ilgili ayrıntılar.

YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN?

2020 YKS sınavında üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler ek tercih dönemini bekleyerek umutlarını yeşertiyor. YKS ek yerleştirme için tercih tarihleri henüz açıklanmadı. Fakat üniversite kayıtlarının tamamlanması ardından üniversite ek yerleştirme sürecinin başlaması gerekiyor. Geçen yıllarda bu durum böyle olmuştu.  2019 yılında YKS yerleştirme sonuçları 6 Ağustos’ta açıklanmış, ek tercihler ise 5-11 Eylül 2019 tarihlerine kadar devam etmişti. 2020 YKS ek yerleştirmelerinin de eylül ayı içerisinde başlaması bekleniyor. Adaylar, YKS ek yerleştirme kılavuzuna göre tercihte bulunabilecek. Konuyla ilgili gelişmeler geldiği zaman haberlerimizde yer vereceğiz.

YKS BOŞ KONTENJAN BİLGİLERİ

YKS Yerleştirme Raporu'na göre, 838 bin 221 kontenjanın 781 bin 165'ine yerleştirme yapıldı, 57 bin 56'sı boş kaldı.

Rapora göre, dolululuk oranları devlet, vakıf ve KKTC'deki üniversitelerde, ayrıca lisans, ön lisans, örgün ve açıköğretim programlarında, önemli kabul edilecek düzeyde arttı.

YKS Yerleştirme Raporu'na göre, devlet üniversitelerindeki doluluk oranı yüzde 95,77, vakıf üniversitelerinde ise yüzde 85,75 oldu.

Ek tercih kimler yapar?

Geçtiğimiz yıl yayımlanan YKS ek tercih kılavuzunda yer alan bilgiler şu şekilde:

2019-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

2019-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

EK TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?
ÖSYM tarafından 2020-YKS sonuçlarına göre 2020-2021 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri yapılacak.

Adaylar, 2020-YKS ek yerleştirme tercihlerini, T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden bireysel olarak yapacak.

YKS merkezi yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS