hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gözden Geçirmek Deyiminin Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle…

  Gözden Geçirmek Deyiminin Anlamı Nedir Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle…
  expand

  Deyimlerin kullanım alanları anlamlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Geniş kapsamlı olup olmaması anlamına bağlı bir durum olarak değerlendiriliyor. Birden fazla anlam içeren deyimlerin kullanım alanı da o derece geniş oluyor. Gözden geçirmek deyimi her alanda kullanımı mümkün olan ve sıklıkla kullanılan deyimlerden biridir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu deyimin genel anlamı incelemek olarak öne çıkıyor. Bir işi detayları ile incelemek ya da bir konuyu ele almak gözden geçirmek deyimi ile ifade ediliyor. Bu deyimin kullanım alanı anlamı açısından oldukça geniştir. Bir kimsenin bir işi hafif bir incelemesi de gözden geçirmek deyimine karşılık olarak belirtilebiliyor.

  Gözden Geçirmek Deyiminin Anlamı Nedir?

  Gözden geçirmek deyiminin anlamı bir işi detaylı bir şekilde incelemek ve o iş hakkında gerekli araştırmaları yapmak şeklinde anlamlandırılıyor. Bir durumu değerlendirmek ya da bir şeyin niteliğini anlamak için her tarafına bakıp incelemek de gözden geçirmek olarak bildiriliyor. Bir aracı ya da herhangi bir nesneyi denemek veya denetlemek de gözden geçirmek deyiminin anlamları arasında yer alır.

  Gözden Geçirmek Deyiminin Örnek Cümle İçinde Kullanımı

  Gözden geçirmek genelde denetlemek veya incelemek şeklinde anlamlandırılıyor. Bir işin niteliğini anlamak için her yönüyle incelemek gözden geçirmek olarak ifade ediliyor. Kısacası gözden geçirmek denetlemek ya da incelemek anlamlarına geliyor. Bir iş ya durum hakkında bilgi sahibi olma eylemine de gözden geçirmek deyimi karşılı geliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu dosyaları gözden geçirmek gerekiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow