hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Besin Eş Anlamlısı Nedir? Besin Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Besin Eş Anlamlısı Nedir Besin Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir
  expand

  Gün içerisinde insan etkinlikleri arasında en önemli unsurlardan biri besindir. Yaşamın devam edebilmesi ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için besin önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda kelime kapsamında da gün içerisinde yaygın olarak değerlendirilir. Bu sebepten dolayı pek çok kişi besin kelimesinin eş anlamlısını internet üzerinden araştırmaktadır. Böylece alternatif olarak aynı anlam üzerinden farklı cümlelerde kullanım imkanı elde edilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Besin Eş Anlamlısı Nedir?

  Besin kelimesine karşılık olarak kullanılabilecek eş anlamlı sözcük ‘gıda’ kelimesidir. Bir canlı için gerekli olan, yenilmeye beslenmeye elverişli kaynaklar besin olarak bilinmektedir. Bu doğrultuda taşımış olduğu anlam ile beraber aynı şekilde gıda sözcüğü üzerinden de kullanılabilir.

  Besin Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Değişik yerlerde kullanmak için Türkçedeki birçok sözcüğün eş anlamlı karşılıkları önemli bir yere sahiptir. Bu konuda en çok merak edilen ve eş anlamlısı araştırılan sözcükler arasında besin kelimesi yer alır. Besin kelimesine karşılık olarak ise gıda sözcüğü ön plana çıkıyor. Böylece tek başına birer cümle içerisinde her iki sözcük de aynı anlam üzerinden kullanılabilir.

  TDK’ya Göre Besin Kelimesinin Eş Anlamlısı

  Türk Dil Kurumu açısından bakıldığı vakit besin kelimesi için kullanılabilecek olan eş anlamlı sözcük ‘gıda’ olarak öne çıkıyor. Yazılışları farklı olsa bile anlamları aynı şekilde eş anlamlı biçimde değişik yerlerde kullanım imkanı vermektedir.

  Besin Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

  Besin kelimesinin taşımış olduğu anlamı kapsamında aynı şekilde gıda sözcüğünü de kullanmak mümkün.

  ‘’Sağlıklı bir gıda tüketimi mutlu bir yaşam için önemli yere sahiptir.’’

  ‘’Hayvanların ve bitkilerin gıda kaynakları farklıdır.’’

  Yukarıda öne çıkan cümlelerde gıda kelimesinin yerine besin sözcüğü kullanılabilir. Herhangi bir anlam karmaşası ya da kayması olmadan bütün bir şekilde değerlendirme imkanı elde edilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA