İndirim Zıt Anlamlısı Nedir? İndirim Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

İndirim Zıt Anlamlısı Nedir? İndirim Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

İndirim Zıt Anlamlısı Nedir? İndirim Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Türkiye'de her kelimede olduğu gibi indirim sözcüğü adına da bir zıttı bulunmaktadır. Böylece kelimenin zıttı ile beraber amaca uygun olarak farklı yerlerde kullanma imkanı elde edilebilir. Özellikle bir malın ya da bir hizmetin fiyatında yapılan düşük indirim olarak ifade edilmektedir. Bunun tam zıttı olarak ise kullanılacak olan bir tane sözcük Türk Dil Kurumu kapsamında ön plana çıkıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İndirim Zıt Anlamlısı Nedir?


İndirim kelimesine zıt anlamlı olarak kullanılabilecek sözcük ‘zam’ kelimesidir. Tam zıttı olması ile beraber zam sözcüğü indirim kelimesinin aksine ürün ya da hizmet ve fiyat artışı olarak öne çıkmaktadır. Bu durum düzenli olarak yapılırken, değişik sebeplerden dolayı anlık olarak da gerçekleşmektedir.

İndirim Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Toplum açısından pek sevilmeyen kelimeler içerisinde zam sözcüğü gelmektedir. Aynı zamanda taşıdığı anlam ile beraber indirim kelimesinin zıt anlamlısı olarak da öne çıkar. Böylece farklı yerlerde amaca uygun olarak cümle içerisinde ya da tek başına zaman kelimesi kullanılabilir

TDK’ya Göre İndirim Kelimesinin Zıt Anlamlısı

Türk Dil Kurumu verileri üzerinden ele alındığı zaman indirim kelimesine karşılık olarak zam sözcüğünü kullanmak mümkün. Değişik zaman dilimlerinde birçok farklı ürün ya da hizmet üzerinden yapılan fiyat artışı zam olarak bilinmektedir. Bu doğrultuda tam tersi olan indirim kelimesine karşılık hızlı şekilde zam sözcüğü kullanılmaktadır.

İndirim Kelimesinin Zıt Anlamlısı ile Örnek Cümleler

İndirim kelimesine karşılık olarak gelen zıt anlamlı sözcük zam olarak öne çıkar. Bu doğrultuda zam kelimesini kullanmak suretiyle birçok farklı örnek cümle değerlendirilebilir.

‘’Bu sene ürünleri yüksek oranda zam yapıldı.’’

‘’Henüz maaşıma zam gelmedi.’’

Bu şekilde yukarıda verilen cümlelerde olduğu gibi zam kelimesi taşıdığı anlam üzerinden cümle içerisinde kullanılabilir. Özellikle indirim kelimesinin zıt olarak anlam üzerinden tam biçiminde karşılamaktadır.