Son Dakika

Irak Eş Anlamlısı Nedir? Irak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

18.10.2021 - 10:54

Genel olarak ırak kelimesi ile karşı karşıya kalındığı vakit birçok kişinin aklına ülke gelir. Ancak aynı zamanda sözcük olarak Türkçede kullanılan bir kelime olduğunu ifade etmek mümkündür. Üstelik taşımış olduğu anlam kapsamında eş anlamlı sözcüğü ile beraber ne anlam ifade ettiğini göstermektedir. Böylece ırak kelimesi öne çıkan bir eş anlamlı sözcüğü üzerinden amaca uygun farklı yerlerde kullanılır.

Irak Eş Anlamlısı Nedir? Irak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Irak Eş Anlamlısı Nedir?

 Irak için kullanılacak olan eş anlamlı sözcük ‘uzak’ kelimesidir. Bu kelime amaca uygun şekilde taşıdığı anlam kapsamında her yerde değerlendirebilir. Herhangi bir yer ve konumun mesafesini anlatan kelime ırak olarak öne çıkar. Aynı zamanda eş anlamlı sözcük şeklinde uzak kelimesi ile de anlam ifade etmektedir.

 Irak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Irak kelimesi için kullanılabilecek olan eş anlamlı sözcük Türkçede ‘uzak’ kelimesidir. Hem canlı hem de cansız varlıkların birbiri arasındaki mesafeyi anlatmak amaçlı günümüzde kullanılır. Ancak özellikle uzak kelimesinin halk arasında daha fazla değerlendirildiğini ifade etmek mümkündür. Tabii farklı yerlerde anlam bütünlüğünü korumak ve karmaşayı önlemek amaçlı eş anlamlı şekilde her iki kelime de değerlendirilir.

 TDK’ya Göre Irak Kelimesinin Eş Anlamlısı

 Türk Dil Kurumu verileri üzerinden bırak kelimesi için sadece bir eş anlamlı sözcük öne çıkıyor. Bu doğrultuda TDK kapsamında uzak sözcüğünü kullanmak mümkündür. Taşımış oldukları anlamları ile beraber hem ırak hem de uzak kelimesi amaca uygun farklı yerlerde değerlendirilebilir.

 Irak Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

 Eş anlamlı karşılığı olarak ırak kelimesi için uzak sözcüğü değerlendirilir. Bu konuda uzak sözcüğü ile beraber aynı anlama üzerinden birçok farklı cümle kurmak mümkün.

 ‘’Seninle benim aramdaki mesafe çok uzak.’’

 ‘’Gözden uzak olan gönülden de uzak olur.’’

 Yukarıda verilen cümlelerdeki uzak sözcüğü yerine aynı zamanda Irak kelimesi aynı anlam ile beraber kullanılabilir.