Son Dakika

Kabiliyet Eş Anlamlısı Nedir? Kabiliyet Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

20.10.2021 - 11:25

Aynı anlamı üzerinden kabiliyet kelimesine karşılık olarak iki değişik eş anlamlı sözcük öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda cümle içerisinde amaca uygun olarak her iki kelime de kabiliyet sözüne karşılık olarak değerlendirme imkanı verir. Özellikle en çok merak edilen ve eş anlamlısı internetten araştırılan kelimeler içerisinde kabiliyet sözcüğü öne çıkmaktadır. Taşımış olduğu anlamı ile beraber günlük hayatta da çok fazla kullanılan bir kelimedir.

Kabiliyet Eş Anlamlısı Nedir? Kabiliyet Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Kabiliyet Eş Anlamlısı Nedir?

 Kabiliyet kelimesine karşılık olarak eş anlamlı şekilde iki değişik sözcük bulunmaktadır.

 - Kapasite

 - Yetenek

 Özellikle günlük yaşamda kabiliyet kelimesi yerine yetenek sözcüğünün daha fazla kullanılmış olduğunu eklemek mümkün. Ancak aynı zamanda eş anlamlı olarak kapasite kelimesi de yine kullanım imkanı tanımaktadır. Bir kişinin fiziksel ya da zihinsel olarak doğuştan gelen başarısı kabiliyet olarak bilinmektedir.

 Kabiliyet Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Kabiliyet kelimesi için kullanılacak olan eş anlamlı sözcükler kapasite ve yetenek kelimeleridir. Her iki sözcük kabiliyet kelimesine karşılık olarak kullanım imkanı tanımaktadır. Yazılışları farklı anlamları aynı olarak cümle içerisinde veya tek başına dili daha zengin Hale getirmektedir.

 ‘’Ne yazık ki onun kapasitesi bu kadar.’’

 ‘’Gerçekten çok yetenekli bir çocuk olduğunu söylemem gerekiyor.’’

 Yukarıda görüldüğü gibi kapasite ve yetenek kelimeleri kabile sözüne karşılık olarak bu şekilde değerlendirilebilir. Her sözcük de aynı anlam üzerinden eşit oranda kullanım imkanı tanımaktadır.

 TDK’ya Göre Kabiliyet Kelimesinin Eş Anlamlısı

 Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit kabiliyet kelimesi için hem kapasite hem de gezerek sözcüklerini aynı anda üzerinden kullanmak mümkün. Kişinin doğuştan gelen özellikleri olarak da ifade edilecek olan kabiliyet, birçok farklı alanda öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda cümle içerisinde ya da tek başına kullanılmak istendiğinde, verilen bu eş anlamlı sözcükler üzerinden değerlendirilebilir.