hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kafa Tutmak Deyiminin Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Kafa Tutmak Deyiminin Anlamı Nedir Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Kafa tutmak deyiminin anlamı bir şeye karşı koymak, kabul etmemek ve diklenmek anlamına gelmektedir. Bir olaya ve duruma karşı koya kişiler için kafa tutmak deyimi kullanılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kafa Tutmak Deyiminin Anlamı Nedir?

  Deyimlerin anlamlarının bilinmesi Türkçe'nin doğru konuşulması ve anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bazı durumları anlatmak için deyimleri kullanmak gerekir. Bu nedenle en çok kullanılan deyimlerden biri olan kafa tutmak deyiminin de anlamının bilinmesi gerekir. Kafa tutmak deyimi bir iş ya da bir olay karşısındaki diklenmek anlamına gelir. Olayı kabul etmeyen ve karşı çıkan kişilerin anlatılması için kafa tutmak deyimi kullanılır.

  Kafa Tutmak Deyiminin Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle

  Kafa tutmak deyiminin anlamının bilinmesi cümle içinde doğru kullanılması için önemlidir. Kafa tutmak deyimi bir olaya karşı direnen, o olayı kabul etmeyen kişileri anlatmak için kullanılır. Diklenmek ve kabul etmemek, kabul etmemek için de diklenmek kafa tutmak anlamına gelir. Deyimlerin anlamlarının bilinmesi dilimizin doğru anlaşılması için önem teşkil etmektedir.
  Örneğin ödevini yapmayan bir öğrencinin haklı çıkmaya çalıştığı bir durum karşısında kişiler 'Hem ödevini yapmamış hem de öğretmenine kafa tutuyor' diyebilir.

  Bu cümlede öğrencinin hatasını kabul etmediği ve öğretmenine diklendiği anlamına gelir. Ya da herkese terslenen ve hatasını hiçbir zaman kabul etmeyen kişiler için 'Hem doğru iş yapmıyor hem de herkese kafa tutuyor' cümlesi doğru kullanımdır. Kendisinin doğru iş yapmamasına rağmen herkese diklendiği ve karşı çıktığı anlamına gelir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow