hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  KPSS 3.10 değerlendirme maddesi nedir? 3.10. değerlendirme maddesi gereğince puanınız hesaplanmamıştır ne demek?

  KPSS 3.10 değerlendirme maddesi nedir 3.10. değerlendirme maddesi gereğince puanınız hesaplanmamıştır ne demek
  expand

  ÖSYM tarafından açıklanan KPSS sonuçları sonuçlarını öğrenmek için sisteme giren adaylardan bazıları 'Kılavuzun 3.10 değerlendirme maddesi gereğince KPSS puanlarınız hesaplanmamıştır' şeklinde bir açıklamayla karşılaştılar. Peki, '3.10. değerlendirme maddesi gereğince puanınız hesaplanmamıştır' ne demek? KPSS 3.10 maddesi nedir? ÖSYM 3.10 maddesi yazısı çıkanlar tercih yapabilecek mi? İşte detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2023 KPSS lisans sınav sonuçları bugün ÖSYM tarafından açıklandı. ÖSYM tarafından açıklanan KPSS sınav sonucunu öğrenen öğrenciler KPSS 3.10 maddesi ile karşı karşıya geldi. Sonuç sayfasında bazı adayların karşısına ‘Kılavuzun 3.10 değerlendirme maddesi gereğince KPSS puanlarınız hesaplanmamıştır.’ yazısı çıktı. 3.10 maddesi yazısı çıkanlar tercih yapabilecek mi? sorusuna dair ise ÖSYM'den herhangi bir açıklama bulunmuyor. 

  KPSS 3.10 maddesi ne demek?

  3.10 maddesi sınav değerlendirmelerinin nasıl yapılacağını anlatıyor. Sınavda değerlendirme sürecinde kullanılan KPSS 3.10 maddesi, belirli kriterleri içerisinde barındırmaktadır. Bu kriterler, sınavda yer alan her testi kendi içinde değerlendirmektedir.  Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

  Bir testte, en az bir (1) ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. KPSS için hesaplanabilen birçok puan türü vardır ve siz hesaplanmasını istediğiniz puan türünü etkileyen testlerden en az bir (1) ham puan yapmalısınız. Testi tamamen boş bırakır veya eksi nete düşerseniz puanınız hesaplanmaz.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow