Son Dakika

Küçük Eş Anlamlısı Nedir? Küçük Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

20.10.2021 - 17:02

Taşıdığı anlama bağlı olarak günümüzde küçük kelimesine karşı birçok değişik eş anlamlı sözcük bulunmaktadır. Aslına bakılırsa aynı anlamı taşısa bile farklı yerlerde değişik yapılarda kullanma imkanı sağlar. Bu sebepten dolayı Türkçede küçük kelimesine karşılık olarak gelecek olan eş anlamlı sözlük önemli bir yer taşımaktadır.

Küçük Eş Anlamlısı Nedir? Küçük Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Küçük Eş Anlamlısı Nedir?

 Küçük kelimesi için kullanılabilecek olan eş anlamlı sözcükler Türkçe de oldukça fazla sayıda öne çıkar.

 - Ufak

 - Minik

 - Değersiz

 - Önemsiz

 Bu şekilde hem gerçek anlam hem de mecazi kapsamda kullanım imkanı sağlayacak kelimeler öne çıkar. Böylece değişik yerlerde cümle içerisinde küçük kelimesine karşı aynı anlam üzerinden bu sözcükler kullanılabilir.

 Küçük Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Türkiye'de küçük kelimesi için eş anlamlı olarak özellikle ufak sözcüğü günlük yaşamda çok fazla kullanılır. Ancak bununla beraber minik, değersiz ya da önemsiz kelimeleri de değişik manalar üzerinden kullanım imkanı tanımaktadır. Hem tek başına hem de cümle içerisinde farklı amaçlar eşliğinde değerlendirme olanı öne çıkıyor.

 TDK’ya Göre Küçük Kelimesinin Eş Anlamları

 Türk Dil Kurumu üzerinden küçük kelimesine karşılık olarak birden fazla sözcük bulunmaktadır. Bunlar içerisinde başta ufak kelimesi olmak üzere, aynı zamanda minik, değersiz ve önemsiz kelimeleri öne çıkar. Yazılışları farklı ve anlamları aynı olması üzerinden eş anlamlı şekilde günlük yaşamda kullanılabilir.

 Küçük Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Cümleler

 Birçok değişik cümle üzerinden küçük kelimesinin eş anlamlıları amaca uygun kullanılabilir.

 ‘’Onun çok ufak elleri vardı.’’

 ‘’Bu minik çok şeker.’’

 ‘’ Böylesi değersiz şeyleri kafanda büyütme.’’

 ‘’Bu önemsiz meseleyi unut.’’

 Bu şekilde gerçek anlamı kapsamında ayrıca mecazi yapı üzerinden de değerlendirme imkanı öne çıkıyor. Özellikle taşımış olduğu anlam ile beraber günlük yaşamda ufak ve mini kelimelerin daha fazla öne çıktığını söylemek gerekir.