hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  KYK borçları silindi mi? KYK kredi borcu faizleri ne zaman silinecek?

  KYK borçları silindi mi KYK kredi borcu faizleri ne zaman silinecek
  expand

  KYK kredi borcu geri ödemeleri ile ilgili açıklama geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelmişti. Konunun yasalaşması için gözler Meclis'in açılacağı tarihe çevrilmişti. 1 Ekim'de Meclis'te yeni yasama yılının başlamasının ardından "KYK borçları silindi mi?" sorusu sorulmaya başlandı. Peki, KYK kredi borcu faizleri ne zaman silinecek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  e-devlet KYK borç sorgulama işlemleri üzerinden KYK öğrenim kredisi borçlarını sorgulayan öğrenciler ne kadar geri ödeme yapacaklarını öğrenmişti. Geri ödeme tutarlarıyla ilgili yapılan paylaşımlara Bakan Kasapoğlu açıklık getirmişti. Geçtiğimiz günlerde ödemelere ilişkin alınan kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu.

  KYK BORÇLARI SİLİNDİ Mİ?

  Ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifinin birinci bölümünde yer alan 10 madde kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, öğrenim kredisi alanlar borçlarını, aldıkları miktar kadar mezuniyetten 2 yıl sonra ödemeye başlayacak.

  TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren ve milyonlarca genci yakından ilgilendiren "torba" kanun teklifinin 7'nci maddesi kabul edildi. Buna göre, KYK öğrenim kredisi borçlarının faizleri silinecek, öğrenciler yalnızca aldıkları kredi tutarı kadar geri ödeme yapacak.

  HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ...

   BAKAN KASAPOĞLU DA KYK KREDİ BORCU AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da "354 sayılı Yurt Hizmetleri Kanunu var. Eski adı TEFE... Bir faiz uygulaması değil öncelikle bunun altını çizmemiz lazım. Kanunda olan enflasyon bazlı bir süreç. Biz gençlerimizi hiç mağdur etmedik. Adımlarımızı atacağız, çalışmalarımız hazır. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanımız etraflıca bu konuyu kamuoyu ile paylaşacak." demişti.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow