hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  LGS sınav giriş belgesi sorgulama e-Okul! 2023 LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

  LGS sınav giriş belgesi sorgulama e-Okul 2023 LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır
  expand

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçtiğimiz günlerde LGS sınav giriş belgesini lise adayların erişimine sundu. MEB tarafından yayımlanan 2023 LGS sınav yerleri online sistem üzerinden görüntülenebilecek. Peki, LGS sınav yerleri açıklandı mı? şte LGS sınav giriş yerleri sorgulama ekranı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan LGS'ye sayılı gün kalmasıyla sınav yerleri sorgulamaları hız kazandı. Binlerce 8. sınıf öğrencisi istediği liseyi kazanabilmek için Liselere Geçiş Sınavı'na girecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı haziran ayında yapılacak. Başvuruların Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından otomatik olarak yapıldığı sınava bu yıl 8’inci sınıfa giden yaklaşık 1 milyon 250 bin öğrenci girebilecek. Adaylar sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerini ise e-okul üzerinden öğrenebilecek. Giriş belgeleriyse elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak.

  2023 LGS SINAVI NE ZAMAN?

  Öğrencilerin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası gibi bilgiler, 26 Mayıs'ta e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'nden ilan edildi. Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, LGS kapsamındaki merkezi sınava girecek öğrenciler, sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerine Bakanlığın "http://www.meb.gov.tr/" internet adresi ve e-Okul üzerinden ulaşabilecek.

  Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı;

  "Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınavı, 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştireceğiz. Şimdiden sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum."

  LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ 2023 SORGULAMA

   

  LGS 2023 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Merkezi sınav sonuçları 26 Haziran’da “https://www.meb.gov.tr” internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi, posta yoluyla gönderilmeyecek. Kılavuza göre, sınavın birinci oturumu Türkiye saatiyle 09.30’da, ikinci oturumu ise saat 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow