LGS tercih robotu 2021: LGS tercih ekranından lise tercihleri nasıl yapılır? Lise tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS tercih robotu 2021: LGS tercih ekranından lise tercihleri nasıl yapılır? Lise tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS tercih robotu 2021: LGS tercih ekranından lise tercihleri nasıl yapılır? Lise tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS sonuçları 30 Haziran tarihinde öğrencilerin erişimine açıldı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte öğrenciler tercih hazırlığına başladı. Öğrencilerin merakla beklediği LGS 2021 tercihleri bugün başlıyor. LGS tercih robotu ise tercih listelerini hazırlamalarına yardımcı olacak. Peki, LGS tercih ekranı açıldı mı? LGS tercihleri nasıl yapılacak? LGS tercih ekranı açıldı mı? İşte LGS tercih yapma ekranı e-Okul 2021..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

LGS 2021 tercihleri milyonlarca öğrencinin ve velilerin gündeminde. Öğrenciler "LGS tercihleri nasıl yapılır" sorusunun cevabını araştırıyorlar. Bugün itibarıyla başlayan LGS tercihleri 16 Temmuz 2021 tarihine kadar sürecek. Öğrenciler yüzdelik dilimlere göre tercih listelerini belirleyecekler. İŞTE 2021 LGS tercihleriyle ilgili detaylar..

LİSE TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

LGS tercihleri 5-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında e-Okul üzerinden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihler ise mutlaka a ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır. Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS 2021 tercihleri 16 Temmuz'a kadar sürecek, sonuçlar 26 Temmuz'da açıklanacak.

E-OKUL LGS TERCİH EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir. Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla10 (on) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 20 (yirmi) okul tercihinde bulunabilecektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır. Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

LGS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ!