LGS tercihleri ne zaman, saat kaçta bitiyor? Lise tercih sınav sonuçları açıklama tarihi MEB?

LGS tercihleri ne zaman, saat kaçta bitiyor? Lise tercih sınav sonuçları açıklama tarihi MEB?

LGS tercihleri ne zaman, saat kaçta bitiyor? Lise tercih sınav sonuçları açıklama tarihi MEB?

LGS tercihleri 5 Temmuz 2021 tarihinde başladı ve bugün itibarıyla sona eriyor. Tercih işlemlerini çeşitli nedenlerden dolayı son güne bırakan öğrenciler LGS tercihlerinin saat kaça kadar süreceğini araştırmaya başladı. Peki, LGS tercihleri saat kaçta bitiyor? LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak MEB? İşte LGS ile ilgili detaylar..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınavın sonuçları 30 Haziran'da açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından tercih dönemine geçildi. 5 Temmuz'da başlayan tercih dönemi ise bugün sona eriyor. Öğrenciler, Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapabiliyor. Tercih listelerinde, sınavla öğrenci alan okullar listesinden en fazla 10 okul yer alabiliyor. Toplamda ise 20 okul tercih edilebiliyor.

LGS TERCİHLERİ SAAT KAÇTA BİTİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan takvimine göre, 2021 LGS tercihleri 16 Temmuz saat 17.00'ye kadar alınacak.

LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS tercih sonuç ekranı üzerinden açıklanacak olan yerleştirme sonuçları için heyecanlı bekleyiş başladı. Okul türleri, il, ilçe ve 2020'ye ait yüzdelik dilimlerine göre tercihlerini yapan öğrenciler, LGS 1. tercih sonuçlarını 26 Temmuz tarihinde öğrenecekler. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler. Sonuçlar 26 Temmuz 2021 tarihinde "http://www.meb.gov.tr" adresinden ilan edilecek.

1. NAKİLLER NE ZAMAN YAPILACAK?

MEB'in yayınladığı bilgilere göre nakil takvimi şöyle olacak;

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 26-30 Temmuz 2021

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 02 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 02-06 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 09 Ağustos 2021